Mohl byste na začátek krátce představit vaši obec?

Dolní Těšice jsou jako obec hodně malá. Na Hranicku jedna z nejmenších. Máme šestapadesát obyvatel. Rozloha obce je přibližně dvě stě padesát hektarů. Nemáme zde obchod, školu ani pohostinství.

Vyjmenoval jste, co zde nemáte. Co by mělo mladé lidi k vám do obce lákat?

Většina obyvatel zde jsou právě důchodci nebo chalupáři. Ale je pravda, že se u nás začaly stavět domky. Důvodem byly velmi nízké ceny parcel, které myslím obec poskytovala za korunu. Stavebníci se pouze podíleli na výstavbě inženýrských sítí.

Kolik nových domů by mělo v obci stát?

Letos by mělo být dokončeno celkem devět nových rodinných domků.

Přejděme k vaší osobě. Jak dlouho už v obci starostujete?

Starostou jsem od listopadu, takže první volební období.

Máte nějaké větší plány, co byste chtěl v obci změnit nebo dokázat?

Prvním malým krůčkem by bylo získání zmíněného traktoru. Z našeho rozpočtu, kde příjmy jsou zhruba 650 tisíc korun, nejsme schopni ho pořídit. Ale teď už máme na malotraktor přislíbenou dotaci.

A další kroky?

Chtěl bych opravit komunikace. Ono se to na první pohled nezdá, ale obec jich má poměrně hodně. U nás je trochu problém, že část cest je pod Olomouckým krajem a část pod Zlínským.

Jak se žije obci na rozhraní dvou krajů?

Je pravda, že pořádně zřejmě nepatříme ani pod jeden. Spádovost je historicky směrem na Valašasko. Ale lidé i vzhledem k obchodům a zaměstnání se už zaměřují i na Hranice.

Dá se říct, že cesty a traktor jsou největší investice, které letos plánujete?

Máme v plánu jednu velkou akci. Rádi bychom postavili větrnou elektrárnu. Byly zde tendence na fotovoltaické články, ale vzhledem k různým spekulacím i narušení krajiny byly zamítnuty. Větrnou elektrárnu by samozřejmě neplatila obec. Už pomalu oťukáváme investora, který by mohl mít zájem. Když nic jiného, jednalo by se alespoň o pěknou atrakci, která by ani nehyzdila krajinu.

Elektrárnu jste zmínil jako atrakci. Je v současné době něco, na co byste nalákal turisty do obce?

Právě že ani moc ne. Je zde kostelíček, který je šikmý podobně jako věž v Pise. A jinak spíše pár drobných památek.

Jaké kulturní a společenské akce v obci pořádáte?

Nedá se říct, že bychom pořádali kulturní akce. Dobře nám funguje akorát posezení se sousedy. Je vždy na přelomu roku. Místní ženy udělají pohoštění, jako jsou chlebíčky nebo srnčí guláš. A vždycky se to moc líbí.

A chtěl byste situace nějak změnit?

Určitě bych rád trochu ten kulturní život rozběhl. Rád bych v případě nějakého jubilanta uspořádal nějaké menší sezení. Mohli bychom ho třeba zde na obci přivítat, vyzdobit místnost a obdarovat ho třeba nějakou upomínkou.

Dolní Těšice jsou poměrně malá obce. Jak z vašeho pohledu funguje spolupráce s ostatními obcemi mikroregionu?

Myslím si, že moc dobře ne. Domníval jsem se, že když dostanu třeba příslib na nějaký nákup nebo dotaci, tak vše proběhne pružně a rychle. Myslím si, že se jedná o instituci, která by měla víc pomáhat třeba i navazovat kontakty. (zem)

Stav: ženatý

Počet dětí: 2

Znamení: blíženci

Největší koníček: výtvarné umění, zejména malířství

Největší neřest: práce

Oblíbený film: klasické české, historické

Oblíbená hudba: lidová

Oblíbené jídlo: kachna s knedlíkem a se zelím