Pěstitelé ovoce si ale posteskli, že úroda švestek byla špatná.

„Hluzovský košt pořádáme už popáté a inspirovaly nás okolní obce. Nemáme odbornou porotu, takže hodnotit může každý, kdo přijde. U vstupu si koupí lístek a získá tak pět hlasů pro slivovici a tři pro koláčky. Svůj tip pak vhodí do bedny. Vítězí vzorek, pro který hlasovalo nejvíce lidí," vysvětlil pravidla pořadatel Josef Rýpar ze Sboru dobrovolných hasičů v Hluzově.

Mezi vystavenými vzorky pálenek převažovaly slivovice ze švestek, ale objevily se i meruňkovice a hruškovice.

„Úroda švestek byla hodně špatná. Tady u nás pomrzly a přežily jen ty rané. Mnohem více bylo jablek a dobrá pálenka se dá udělat třeba i ze žňovek," řekl vítěz prvního ročníku Emil Rek z Hluzova.

Kromě vzorků pálenek mohli návštěvníci otestovat také sedmnáct vzorků koláčů, které napekly místní hospodyně. Na jablečný koláč s tvarohovou náplní vsadila Eva Reková.

„Žádný speciální recept nemám a postupovala jsem podle návodu, který jsem si našla na internetu. Použila jsem do něj ale tvaroh z domácí farmy a místo rozinek dala brusinky," řekla mladá žena.

Hospůdka, ve které se ochutnávaly vzorky, odpoledne doslova praskala ve švech. Návštěvníci byli spokojení. „U nás v Hluzově se traduje, že v hospodě trnky nenasbíráš a seno nenasušíš. Nás to ale rozhodně neodradí," svěřil se jeden z přítomných.