Mohla byste na začátek krátce představit obec Horní Újezd?

Máme 432 obyvatel a rozloha obce je 687 hektarů. V obci máme mateřskou školku i kostel. Samozřejmostí je základní infrastruktura jako plyn, elektrika a dvě třetiny obce mají kanalizaci.

Přejděme přímo k vaší osobě. Jak dlouho už v obci starostujete?

Jsem ve funkci šesté volební období. Jsem zde vlastně od roku 1990, což už je více než dvacet let.

Když byste se měla pochválit, co se vám v obci za vašeho pobytu ve funkci nejvíce podařilo?

Já se vůbec nechci hodnotit nebo dokonce chválit. Jde o věci, které by měli posoudit občané a voliči.

Nemluvte tedy o sobě, ale řekněte za obecní úřad co se za dvacet let podařilo?

Určitě se zlepšil celkový vzhled obce. Opravil se hlavní průtah obcí a přibyla zeleň okolo chodníků. Podařilo se odkanalizovat dvě třetiny obce. Vybudovali jsme čističku odpadních vod. A poslední dobou se nám daří i čerpat peníze z evropských dotací, což je pro naši malou obec výhodné. Podařilo se nám i z programu Leader čerpat peníze na opravu a rekonstrukci sportovního areálu.

Je naopak něco, čeho jste chtěla dosáhnout a z různých důvodů se to nepodařilo?

Velkým problémem, který nás pálí od začátku, je málo stavebních míst a parcel. V místě, kde máme místa vytyčená nejde o obecní pozemky, takže musíme s majiteli zdlouhavě jednat.

A podaří se přeci jen někomu postavit nový dům?

Za dobu co jsem ve funkci přibylo snad jen pět nebo šest domků. Vše je trochu dané naší polohou v kopcích. Zase na druhou stranu se nám alespoň na rozdíl od ostatních obcí vyhýbají povodně.

Zmínila jste stavební místa a parcely. Jak je to zde v obci s obyvateli. Přicházejí vám sem, nebo spíše utíkají pryč?

Stav v počtu obyvatel je v podstatě stálý. V době, kdy jsem nastupovala bylo v obci evidováno čtyři sta čtyřicet obyvatel a v současné době jen o osm méně. Myslím si, že lidé nemají důvod utíkat. Obec je pěkně upravená. Navíc ve velkém počtu se jedná o dvougenerační domy, kde obě generace opravdu bydlí a žijí.

Sama jste mluvila o průtahu obcí. Jedná se o největší problém, který vás v Horním Újezdu trápí?

Zdaleka nejde o největší potíž. Silnice je jen třetí třídy a neznamená pro obec velkou zátěž. Větším problémem jsou příjezdové komunikace do obce, zejména jejich stav po zimě.

Jakým způsobem obec podporuje společenské a sportovní spolky?

Myslím, že bez podpory by jejich činnost nešla. Zastupitelstvo má v rozpočtu částku určenou na příspěvky pro jednotlivé spolky a organizace. Spolky nám dělají veškerou kulturní činnost a proto je v pořádku, že jim obec pomáhá a podporuje je. Za dlouhé roky je zažita už spousta akcí, které si jednotlivé spolky pořádají.

Můžete některé společenské a kulturní akce vyjmenovat?

Díky hasičům jsme hned po revoluci obnovili stavění a kácení máje. Sportovci zase pořádají májové oslavy jako je osvobození obce. Jde o pěknou slavnost, kdy s muzikanty jdeme obcí a uctíme památku padlých. Poté vždy následuje sousedské posezení. Je dobře, že se do akcí hodně aktivně zapojují i lidé.

A ostatní spolky?

Ještě samozřejmě myslivci, kteří mají úžasné Štěpánské hony, které jsou vyhlášené po celém okolí. Ještě pořádají i vodění medvěda, které proběhlo nedávno. V průvodu bylo až dvacet masek a k pochodu jim vyhrávali i muzikanti. Posledním založeným spolkem je občanské sdružení „Óježďák“, jehož členkami jsou ženy. Ve volném čase se věnují ručním pracem, tvoření z přírodních materiálů a práci s dětmi.

Velmi zajímavou akci pořádáte i na podzim pod názvem Dýňobraní.

Přesně tak. Proběhly už celkem dva ročníky. Do akce se zapojí všechny domy a navíc jde o věc, která k nám naláká i pár turistů.

Kromě dýňobraní je ještě něco, na co byste pozvala turisty do obce?

Hlavně na naše malé muzeum – expozici s názvem „Jak se žilo v Ójezdě“. Pak zde máme spoustu zajímavých výstav. Myslím si, že zajímavé jsou i naše drobné stavby, jako jsou křížky. Podívat se mohou i na náš kostel, který je nejstarší budovou v obci.

Jaké největší investiční akce jste připravili pro letošní rok?

Přichystány jsou zejména výkupy pozemků. Jinak jsou ostatní akce hodně závislé na dotacích. Letos žádáme na veřejné osvětlení a rozhlas. Rádi bychom u sportovního hřiště dodělali dětský koutek. Ještě máme naplánované opravy zastávek. Nejen investicemi naše obec žije, ale 6. a 7. srpna budeme pořádat již III.sjezd rodáků a přátel obce Horní Újezd, oslavíme 640 let obce a 40 let od vzniku TJ Sokol Horní Újezd.

Vaše obec je součástí mikroregionu Záhoran. Jak probíhá spolupráce a jak jste s ní spokojená?

Spolupráce s vedením mikroregionu i s ostatními obcemi je bezvadná. Mikroregion nám pomáhá zejména s čerpáním dotací. Jeho manažerka nám velmi pomáhá a jsme rádi, že se na ni můžeme se vším obrátit.

Zapojují se v rámci spolupráce v mikroregionu nějak i občané?

Právě, že se zapojují hodně. Jak v rámci kulturních, tak i třeba sportovních akcí. Konají se turnaje v ping-pongu nebo nohejbale. Na Záhoří pořádáme i olympiádu, kdy se každý rok jednotlivé obce střídají v pořádání.

A na závěr mě zajímá menší zajímavost ze sportovního dění v Horním Újezdu, kterou je spojení fotbalového klubu s Býškovicemi. Jaký je hlavní důvod, proč k němu došlo?

Hlavním důvodem byl nedostatek mladých hráčů jak u nás, tak u nich. Mladí hráči, pokud na to mají, si mohou v Býškovicích zahrát vyšší soutěž. Svou roli v tomto spojení také sehrály v době založení dobré vztahy a spolupráce s jejich sportovním klubem. U nás zase hraje B mužstvo. (zem)

Medailon

Stav: vdaná

Počet dětí: dvě dcery

Znamení: štír

Největší koníček: vaření, příroda

Největší neřest: to se neříká

Oblíbený film: české, například Pelíšky

Oblíbená hudba: Kabát a Moravanka

Oblíbené jídlo: nejsem vybíravá, sním všechno