„Výsledek beru prostě jako rozhodnutí voličů," reagovala stručně na konečný rezultát starostka Hranic Radka Ondriášová (ČSSD).

Volební účast na Hranicku byla tentorkát spíše podprůměrná. Nedosahovala ani 60 procent.

Zajímavější je však další pořadí partají, které se o vstup do Poslanecké sněmovny v právě skončených volbách ucházely. Za třetí KSČM (17%) se umístila KDU-ČSL s téměř jedenácti procenty, Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury i TOP 09. Naopak ODS, další z velkých stran, se v hranickém regionu propadla až na sedmou pozici. Získala jen necelých šest procent.

VOLEBNÍ VÝSLEDKY V JEDNOTLIVÝCH OBCÍCH NA HRANICKU A PŘEROVSKU

Starostku překvapil náskok ANO

„Volební preference ČSSD v posledních dnech klesaly. Více mě ale překvapilo, že náskok ANO 2011 před dalšími pravicovými stranami byl tak velký," konstatovala i k celorepubli­kovému obrázku hranická starostka.

Následující rozdělení křesel v Poslanecké sněmovně by podle jejích slov nemělo mít na místní samosprávu žádný velký vliv.

„Co se týká otázky příjmu financí do městské pokladny, dotace dnes většinou nejdou přes stát, ale přes kraje. Osobně si myslím, že tyto volby nebudou mít na místní dění nějak zásadní vliv," doplnila starostka s tím, že kartami zamíchají až komunální volby, které jsou v plánu na příští rok.

Lučice byly nejrychlejší

Po sečtení všech hlasů a vypsání všech formulářů na přebírací pracoviště v Hranicích jako první dorazili členové volební komise z Lučic, místní části Bělotína.

VOLEBNÍ VÝSLEDKY NA HRANICKU - PŘEBÍRACÍ MÍSTO HRANICE

„Není to ale soutěž, kdo zde přijede nejrychleji. Z menších volebních okrsků většinou dorazí samozřejmě dříve, jsou schopni to sečíst rychleji než v okrscích větších," uvedl Petr Mynář, který měl volby na Hranicku na starosti.

Sám považoval průběh parlamentních voleb za poměrně hladký, přestože některé okrsky se drobným potížím nevyvarovaly.

„S tím, že členové posledních okrsků dorazí po páté hodině, jsem počítal. Při parlamentních volbách může například s preferenčními hlasy nějaká komplikace nastat," doplnil Petr Mynář, vedoucí odboru vnitřních věcí na Městském úřadě v Hranicích.

Výsledky voleb ve městě Hranice

Volební výsledky ve městě Hranice

PODROBNÉ VÝSLEDKY v HRANICÍCH ZDE 

V celém bývalém okrese Přerov vyhrálo hnutí ANO2011 s méně než půlprocentním náskokem před druhou ČSSD. 

Perličky z voleb na Hranicku

• Drobné početní neshody doprovázely sčítání hlasů ve Velké. Okrsková komise zjistila, že jeden hlasovací lístek nebyl započítaný, jelikož nedopatřením zůstal v obálce. Komise chybu ještě před tiskem zápisu a před odevzdáním na přebírací místo napravila. Šlo o hlas straně KDU-ČSL.
• Rčením „dvakrát měř, jednou řež" se řídili i v Rouském. Absence výpočetní techniky ve volební místnosti a sčítací potíže způsobily, že přijímací pracoviště v Hranicích na „posádku" z Rouského čekalo až do 17 hodin.
• Na „centrálu" v Hranicích s výsledky svého okrsku jako první dorazili členové volební komise z Lučic, místní části Bělotína. Od zahájení sčítání jim to netrvalo ani jednu hodinu. Vůbec poslední se naopak dostavila delegace ze sousedních Teplic nad Bečvou. Důvodem údajně byl špatně vytištěný zápis.
• Volební účast na Hranicku jen těsně, ale přesto nedosahovala 60 procent. Přitom zájem o volební průkazy byl před volbami značný. Celkem jich bylo rozdáno 203, což je o čtvrtinu více než v lednu při prvním kole prezidentských vo­leb.
• V přepočtu na procenta přišlo k volbám na Hranicku nejvíce lidí opět v Dolních Těšicích (86,54 procent), naopak nejméně volby oslovily obyvatele obce Polom (48,33) a města Potštátu (52,10).

Volby v kraji jsme sledovali on-line

Chcete vědět, jak dopadly volby ve Vaší obci? Zajímá Vás, jak volila sousední vesnice? Podrobné výsledky z Vašeho okolí najdete v úterním vydání regionálního Deníku!