Jubilejní desátý ročník zaštítila trojice známých osobností. Herec Miroslav Táborský, herečka Táňa Fišerová a Česká Miss 2009 Iveta Lutovská. Dobrovolníci vyjdou do ulic v Hranicích i v celé republice v úterý 19. a ve středu 20. dubna.

„Každoroční Velikonoční sbírka je jednou z nejvýznamnějších událostí v roce v organizaci ADRA,“ uvedl Pavel Papežík ze stejnojmenné společnosti. Výtěžek sbírky se tradičně rozděluje na tři části, proto se ke sbírce letos pojí tři známé tváře.

První třetina peněz je určena na podporu domácích projektů. Realizovány jsou především dobrovolnickými centry a pobočkami ADRA, jedná se zejména o koordinaci dobrovolníků, ale i zprostředkování poradenství nebo služeb krizového centra.

„Na dobrovolnictví stojí svět. Mezilidské vztahy vždycky fungovaly na základě dobrovolné pomoci. Ty nejcennější věci v životě se zaplatit nedají,“ myslí si patronka podpory domácích projektů uskutečňovaných herečka Táňa Fischerová.

Druhá část výtěžku slouží k vytváření pohotovostního fondu, který se využívá v případě okamžité potřeby pomoci, tedy při humanitární pomoci po mimořádných událostech. A to jak u nás, tak v zahraničí.

„Uplynulý rok nám ukázal, že se velice rychle mohou přihodit věci, které si žádají pomoc prakticky celého světa, a to hned,“ nechal se slyšet Miroslav Táborský, patron humanitární pomoci z Velikonoční sbírky.

V loňském roce společnost výrazně pomohla z podobných zdrojů například při likvidaci škod během srpnových povodních v severních Čechách.

Poslední třetina je věnována dlouhodobým rozvojovým projektům v zahraničí. Zabývají se rozvojem místní společnosti a posílením její samostatnosti.

„Díky své vlastní zkušenosti ve zdravotnickém zařízení ADRA v Keni vím, že peníze putují správným směrem a přesvědčila jsem se, že opravdu pomáhají,“ řekla Iveta Lutovská, Česká Miss 2009 a patronka rozvojové pomoci z Velikonoční sbírky, která v loňském roce osobně navštívila nemocnici v keňském Itibo, kterou ADRA provozuje.

Dobrovolníci v bleděmodrých tričkách

Sbírka bude probíhat v desítkách měst na území celé České republiky. Příspěvky od dárců budou vybírat dobrovolníci zejména z řad studentů a mládeže, s nimiž ADRA spolupracuje.

„Každý sběrač, který se bude pohybovat po Hranicích, bude oblečen ve světle modrém tričku s logem ADRA a označen jmenovkou,“ informoval Pavel Papežík.

Dobrovolníci budou mít na starosti kasičku, řádně zapečetěnou na příslušném úřadě, do které budou kolemjdoucí moci přispívat. Za minimální částku třicet korun dárce obdrží symbolický dárek v podobě magnetky s fotografií z projektu organizace ADRA.