Koryto řeky Veličky v Hranicích opravilo Povodí Moravy. Již v červnu představil tento státní podnik hranickým zastupitelům, jaké další úpravy by mohly zmírnit následky případných povodní v budoucnu.

Zjistit blížící se katastrofu s předstihem a varovat před ní by měl i nový systém, který nyní v Hranicích připravují.

Již v průběhu léta opravilo Povodí koryto hranické Bečvy.

„Dokončili jsme opravy havarijních škod z května letošního roku na Rožnovské Bečvě, Spojené Bečvě a na Moravě. Náklady dosáhly 63 milionů korun,“ uvedla mluvčí Povodí Moravy Eva Grodová.

Nedávno skončily také práce na Veličce. Podle mluvčího hranické radnice Petra Bakovského bylo nejhůře poškozené místo poblíž soutoku Veličky a Ludiny a okolí místa, kde se Velička vlévá do Bečvy. Snížení hladiny toku využilo i město, které opravilo patky mostku u soutoku.

„Říčka Velička byla poničena při povodních v červnu 2009. Ihned poté jsme požádali Ministerstvo zemědělství o dotaci a zahájili projektové práce na čtyřech úsecích,“ sdělila Grodová.

První dvě místa jsou nyní opravená. Jedná se o Veličku ve Velké a Lhotce.

„Ve Velké jsme opravili tři stupně, poškozené patky a dlažby břehového opevnění. Ve Lhotce jsme obnovili takzvané gabiony – drátěné koše s vyskládanými kameny,“ popsala mluvčí.

Ještě než mohli pracovníci Povodí Moravy k takové rekonstrukci přikročit, museli vybagrovat a odvézt velké množství usazenin a naplavených kamenů.

„Tyto opravy vyšly celkem na 3,7 milionů korun,“ doplnila Grodová.

Již v červnu dostali hraničtí zastupitelé na stůl také návrhy, jaké změny by mohly zmenšit následky povodní v budoucnu.

„Tyto návrhy Povodí Moravy vytvořilo na základě loňských bleskových povodní. Obsahují různé záchytné nádrže a úpravy toků Veličky a Ludiny,“ vysvětlil Bakovský.

Zastupitelé vzali tyto návrhy na vědomí, konkrétní kroky ale ještě připravené nejsou. Podle Bakovského musí město i Povodí Moravy nejprve rozhodnout, jaká opatření jsou reálná, třeba i s ohledem na majetkoprávní vztahy.

Co se týče menších říček na Hranicku, mnohem dál je jiný z plánů města – varovný systém.

„Toto řešíme společně s dvaadvaceti dalšími obcemi regionu,“ řekla Bakovský a dodal, že nyní Hranice čekají, jak dopadne žádost o dotaci na tento projekt.

Varovný systém by využíval data z hlásičů na menších tocích a také srážkoměry.

„Vše by bylo počítačově propojeno a informace by se lidé dovídali například prostřednictvím SMS zpráv nebo mluvících sirén,“ popsal mluvčí hranické radnice.