Školní budova v centru města měla projít velkou rekonstrukcí, jenže vítězná firma od zakázky ustoupila. Pro školu i pro město tak nastaly komplikace.

„Hlavně z časového hlediska to problém určitě je. V současné době ale ještě nemůžeme přesně říci, jak moc se pracovní činnost opozdí. Je ale jasné, že práce, s nimiž se počítalo o prázdninách, zasáhnou do školního roku," řekl tiskový mluvčí Městského úřadu Petr Bakovský.

Firma, která ve výběrovém řízení zakázku na výměnu oken a zateplení objektu získala, své stanovisko přehodnotila, když její představitelé spatřili budovu na vlastní oči. Jejich představa se totiž s realitou zřejmě výrazně rozcházela a za vítěznou cenu přibližně 12 milionů korun by práce prý nezvládla.

„Stává se, že firmy se do výběrového řízení přihlásí a nabídnou cenu na zhotovení i bez bližšího průzkumu konkrétního díla. V souvislosti s projektem jsme proto oslovili stavební společnost, která v soutěži skončila na druhém místě, což nám zákon umožňuje. Její nabídka byla asi o jeden milion vyšší. Konkrétní data ale budou známy až po podpisu smlouvy," dodal mluvčí.

V Hranicích však nejde o první případ, kdy firma od získané zakázky odstupuje. Podobnou zkušenost na radnici pamatují i v souvislosti s opravou Domova seniorů.

Ten se měl venkovní úpravy dočkat už v roce 2011, nakonec ale práce proběhly až o rok později. Tehdy navíc smlouva mezi radnicí a odstupující firmou už byla podepsaná.

„Bylo to pro nás tehdy zklamání. Počítali jsme s tím, že v daném roce už dojde k určitým ekonomickým úsporám, což se bohužel nesplnilo," řekl ředitel Domova seniorů v Hranicích Milan Káňa.

Podhodnocení nabídky s cílem získat zakázku za každou cenu není mezi staviteli ničím výjimečným. Cena je přitom při výběrovém řízení hlavním kritériem a nejnižší nabídka takřka pravidelně vyhrává.

„Těmi vedlejšími kritérii bývá například doba trvání prací a záruka. Tato kritéria ale jsou u podaných nabídek hodně srovnatelná, navíc mohou dohromady tvořit třeba jen deset procent," dodal radniční mluvčí.