„Zatím práci nemám, ale pokud mi dítě přijmou, tak bych mohla v září do zaměstnání nastoupit, mám to slíbeno.“ S těmito a podobnými argumenty se ředitelé mateřinek setkávají při právě probíhajících zápisech velmi často. Většinou se maminkám snaží v rámci svých možností vyhovět. Skoro beznadějný je však pokus o umístění dítěte, jehož matka žádný příslib zaměstnání nemá.

Ze zákona je školka povinna přijmout pouze děti předškolního věku. Ve frontách před mateřinkami ovšem stály i mnohem mladší. „Byla jsem u zápisu ve dvou školkách. Chci mít jistotu, že mi dítě vezmou a kamarádka mi poradila, že takhle mám větší šanci,“ svěřila se Deníku maminka, ale své jméno zveřejnit nechtěla.

V okolních obcích mají o předškoláky nouzi

Zatímco v hranických školkách převyšuje poptávka po volných místech jejich nabídku, v okolních obcích jsou za každé nově přijaté dítě vděčni. „U nás neprobíhají klasické zápisy. Děti k nám nastupují v průběhu celého roku a my každé z nich bereme všemi deseti,“ řekla ředitelka MŠ Malhotice Jana Chudová. Její třída pojme 24 dětí, ale zatím se situace rýsuje tak, že jich tam od září bude jen patnáct.

Obecní úřad v Malhoticích již dokonce vyčlenil jednu pracovnici, která každé ráno jezdí do Hranic, aby tam vyzvedla děti, které navštěvují školku právě v této obci. Odpoledne je pak vozí autobusem zpátky domů. „V současné době k nám takto dojíždějí z Hranic tři děti. Byli bychom velmi rádi, kdyby jich od září přibylo,“ vzkázala všem případným zájemcům o místo v MŠ Malhotice Chudová.

V Černotíně, které s Hranicemi téměř sousedí, proběhne zápis do mateřských škol v červnu. „V tomto školním roce už máme stav naplněn. Dochází k nám 27 dětí, z nichž je asi sedm z Hranic,“ uvedla vedoucí učitelka MŠ Černotín Miroslava Kořístková. V září tam odejde do školy devět kluků a holek a uvolní tím místo pro nové děti. „O čtyřech nebo pěti místních, které k nám nastoupí, už vím. Zbývajících pět míst zbude volných pro děti z Hranic,“ uzavřela Kořístková.