Oslavy zahájila dvojvýstava Móda doby Karla IV. a Hranicko v době Karla IV., kterou mohou zájemci navštěvovat od pondělí 2. května do pátku 13. května v Galerii severní křídlo zámku. To je však pouhý začátek.

Oslavy sedmistého výročí od narození Karla IV. se dotýkají i Hranic. A nejedná se o jen tak nahodilou spojitost.

Podle historického zdroje se zde totiž mladý Karel, toho času ještě známý jako Václav, se svým otcem Janem Lucemburským, zastavil před svou cestou do Francie, aby zde projednali potencionální Karlův sňatek.

„Hlavní akce Oslav sedmistého výročí od narození Karla IV. je naplánována na sobotu 14. května do Zámecké zahrady, kde se oslavy rozběhnou od čtrnácti hodin průvodem, který povede král Jan Lucemburský se svým malým synem, budoucím Karlem IV.," sdělil tiskový mluvčí města Hranice Petr Bakovský.

Úlohy krále Jana se zhostí starosta města Jiří Kudláček, jenž se tak, stejně jako o vánočních svátcích, představí v čele dobového průvodu.

Zdroj: Youtube

Ze zahrady středověké ležení

Na celou akci starosta dokonce láká videopozvánkou, ve které se již co by otec Karla IV. prochází kolem hranického zámku, a osvětluje, na co se mají občané při oslavách těšit.

„Zde na tomto zámku se chci věnovati dětem. Přeji si, aby bylo ukázáno, jak jsme žili, jaké šatstvo a zbraně jsme nosili, a také něco málo historických informací je třeba podati. Přijměte prosím toto pozvání ve dnech květnových, abychom číši pozdvihli a toto významné výročí společně oslavili," říká mimo jiné Jiří Kudláček ve videu.

Celá Zámecká zahrada se promění ve středověké ležení dobových řemesel, kde však naleznou své místo také dětské soutěže a historické hry.

Vystoupí dobové tanečnice, hudebníci, kejklíři a žongléři. Chybět nebudou ukázky sokolnictví, dobových zbraní a brnění. Zlatým hřebem programu by poté měla být ohňová show.

Největší rozkvět

Český král a římský císař Karel IV. se zapsal do historie jako král, za jehož vlády zažily české země patrně největší středověký rozkvět.

Panovník kladl důraz na vzdělání, architekturu či umění.

Zanechal za sebou nesmazatelný odkaz v podobě mnoha světoznámých památek či jedné z nejstarších univerzit na světě.

Ne nadarmo byl v roce 2005 zvolen největším Čechem ve stejnojmenné anketě pořádané Českou televizí.

David Král