Ředitel, který byl toto nepopulární opatření nucen přijmout, je ve své funkci teprve od února. Musel se však přizpůsobit normativům zřizovatele.

O tom, že se v září do školy nevrátí, se učitelka češtiny a občanské výchovy dozvěděla už v dubnu.

„Pan ředitel mi oznámil, že mě bude muset propustit a nabídl mi částečný úvazek. Já jsem ho ale nepřijala, protože mi byly nabídnuty i předměty, na které nemám aprobaci. No a druhý důvod byl samozřejmě finanční,“ uvádí dvaapadesátiletá Olga Žabková.

K 30. červnu dostala výpověď ona i její kolega, kterému zbývají do důchodu dva roky. Ten však již dostal nabídku učit na jiné škole na Hranicku. Žabková tolik štěstí neměla.

„Už od dubna jsem se začala ohlížet po jiné práci. Rozeslala jsem asi 20 emailů, ale zatím bezúspěšně,“ přiznává propuštěná kantorka.

Někde jí sdělili, že by raději učitele než učitelku, jinde bylo na překážku, že neovládá angličtinu, další škola ještě neměla jasno v tom, jestli učitel, který se chystal odejít, odejde skutečně.

Kolegové se vzbouřili

Výpověď pro nadbytečnost je navíc pro Žabkovou něco jako cejch.

„Kdo si přečte můj životopis, hned se ptá, za co mě vyhodili. Když řeknu, že pro nadbytečnost, tak mi to nikdo nevěří,“ dělí se o své čerstvě nabyté zkušenosti Žabková, která je od 1. července zaregistrována na úřadě práce, ale nevěří, že by touto cestou našla nové zaměstnání.

„Učitelů je nadbytek a žáků čím dál méně,“ vysvětluje problém současné doby.

Mimo jiné byla tato učitelka na škole kronikářkou. Přibližně před patnácti lety tam ještě psala o šesti stech žácích na škole, teď už jich tam dochází jen 388.

Jejímu připravovanému odchodu nezabránili ani kolegové, kteří se proti rozhodnutí ředitele vzbouřili. Poukazovali mimo jiné na to, že na úbytek žáků stále doplácejí pouze kantoři ze druhého stupně.

„Na prvním stupni je totiž ve třídách žáků málo, na druhém stupni je pak sloučí do jedné třídy a tím pádem najednou přebývá učitel,“ nabízí Žabková jeden z důvodů, proč právě na ni padl los.

Překvapení, vztek, hořkost

Nešťastná prý ze své výpovědi není.

„Spíš jsem byla nejdřív hodně překvapená, pak vzteklá a teď už ve mně zůstala jen hořkost,“ popisuje své pocity.

Ředitel Základní školy Šromotovo, od něhož Žabková výpověď obdržela, nebyl ve čtvrtek k zastižení.

Jinde zatím nepropouštěli

Podle vyjádření z radnice však neměl jinou možnost.

„Na této škole se jednalo o dlouhodobý problém ještě z doby jejího předchozího vedení,“ vysvětluje tiskový mluvčí Hranic Petr Bakovský.

Personální normativy na škole totiž určuje její zřizovatel, tedy krajský úřad. Ten financuje mzdy a školní pomůcky s ohledem na počet žáků. Když je tedy na škole učitelů přebytek a řediteli se nedaří podělit je částečnými úvazky, musí někoho z nich propustit.

„Škola Šromotovo přijímala sice každým rokem přibližně stejný počet prvňáčků, ale odcházejících žáků bylo vždycky více,“ poodkrývá zákulisí Bakovský.

Na jiných hranických školách se letos pro nadbytečnost nepropouštělo.

„Odešli od nás učitelé dohodou, ale pro nadbytečnost ne,“ říká ředitel ZŠ Struhlovsko Radomír Macháň.

Základní školu 1. máje podle informací z radnice rovněž letos neopustil nikdo z důvodu nadbytečnosti.