Zatímco stromolezci už potřebné dřeviny ořezali, na výrazné kácení se ještě čeká.

Tak rozsáhlý zásah je přitom ve městě zcela ojedinělý.

Třeba jen na třídě 1. máje se skácí celkem devět lip.

Lidé v ulicích se na takový zásah do zeleně dívají spíše pesimisticky.

„Snad se to netýká těch významných stromů ve městě. I tak ale ten pohled na pustá místa bez stromů bude zvláštní. Přestože se pak zasadí další dřeviny, bude trvat dlouhou dobu, než zase vyrostou. Na ty staré stromy jsme už zvyklí," svěřila se například paní Alena.

„Pokud by se kácení týkalo pouze přestárlých stromů, které už můžou být nebezpečné, pak to chápu. Ale to by asi ten zásah nebyl tak rozsáhlý. Já jsem rozhodně proti tak masivnímu kácení," podotkl k blížícímu se zákroku další respondent.

Názor veřejnosti už ale na připravené akci sotva něco změní. Dotační akce s názvem „Výsadba a ošetření zeleně v Hranicích", která zahrnuje také odborné ořezy stromů, se totiž ve městě už rozběhla.

Celkově vyjde téměř na 1,7 milionu korun. Většinu částky uhradí Operační program životní prostředí, jen deset procent z této částky dá město ze svého rozpočtu.

„V souvislosti s kácením stromů jde vždycky o velice citlivou záležitost. Než strom doroste do nějaké výšky, trvá to spoustu let. Má samozřejmě také estetickou funkci a zabraňuje i víření prachu. Jenže přestárlé stromy už mohou být nebezpečné. Chceme předejít nešťastným incidentům, které by kvůli přestárlým stromům mohly hrozit," zdůvodnil tiskový mluvčí Městského úřadu Hranice Petr Bakovský.

Vedle třídy 1. máje se úpravy zeleně dotknou i Radniční ulice, odkud zmizí šest akátů. Na jejich místě pak vyrostou akáty nové.

Do procesu kácení stromů či ořezů je zahrnutá značná část města. Jde hlavně o vzrostlé kusy podél Veličky, či o zeleň v ulicích Studentská, Máchova, Tovačovského, Plynárenská nebo Purgešova.

„Na místě vykácených stromů vyrostou stromy nové. Podle projektové dokumentace bude nově vysázeno celkem 126 stromů a 4237 keřů," upřesnila k projektu už dříve Kristýna Sedlářová z oddělení životního prostředí.