Starostou města se stane Daniel Vitonský, lídr hnutí ANO, jenž dosud vykonával funkci 2. místostarosty. Na křeslo místostarosty usedne Karel Machyl (Hranice pro život). Tento ředitel Základní a mateřské školy v Potštátě působil v minulém volebním období jako radní města.

Nová koalice bude v Hranicích vládnout pohodlnou většinou šestnácti z celkových třiadvaceti zastupitelských hlasů. Na získání většiny je v hranickém zastupitelstvu zapotřebí získat minimálně dvanáct hlasů.

„Nakonec jsme se domluvili způsobem přijatelným pro všechny strany. Novinkou je, že rušíme pozici druhého místostarosty. V nadcházejícím čtyřletém období už tedy nebudeme mít dva místostarosty, ale pouze jednoho,“ shrnul výsledek povolebního vyjednávání Daniel Vitonský, lídr hnutí ANO a budoucí starosta Hranic.

Vaření švestkových povidel takzvaně postaru.
VIDEO: Jak se v Hranicích vaří domácí povidla? V měděném kotli a bez cukru

V sedmičlenné radě města bude mít hnutí ANO tři radní. Kromě Daniela Vitonského také další dvě známé tváře v komunální politice - Pavlu Tvrdoňovou a Miroslava Raindla.

Hnutí Hranice pro život obsadilo v městské radě dva posty - kromě Karla Machyla se stane radním také Vladimír Vyplelík. Za ODS usedne do rady města Radek Průcha a za hnutí PRO Hranice František Polách.

Ustavující zasedání městského zastupitelstva, na kterém se budou volit starosta, místostarosta a radní, se uskuteční ve středu 19. října v 17.30 hodin v prostorách Staré střelnice.

Komunální volby v Hranicích letos vyhrálo hnutí ANO, které získalo 28,46% hlasů a má osm mandátů v zastupitelstvu. Překvapením letošních voleb byl úspěch druhé SPD (13,61%) - ta má tři zastupitele. Na třetím místě skončilo hnutí Hranice pro život (13,01%), které obsadilo rovněž tři mandáty.

Stejný počet zastupitelů má uskupení Naše krásné Hranice (12,74%), jehož lídrem je stávající starosta města Jiří Kudláček, a PRO Hranice (11,58%). ODS se ziskem 7,51% má dva mandáty a jeden zastupitel bude hájit zájmy uskupení Hranice 2000 (6,87%). KSČM a ČSSD se do zastupitelstva neprobojovaly.