Výstava se věnuje historii vojenských útvarů v Hranicích a otevírá se pouze u příležitosti významných svátků naší republiky. Expozice je rozdělena chronologicky a mapuje období Rakousko-Uherska, ale také první republiku, válečnou dobu a epochu po komunistickém puči v únoru 1948.

Výstava představuje události, doprovázející vznik Armády České republiky, ale také 7. mechanizovanou brigádu a její nasazení v zahraničních operacích. „Hlavní část se věnuje zdejší Vojenské akademii, protože ta vychovala řadu mladých důstojníků pro Československou armádu. Byla to jediná vojenská škola na území Československa.

Prošla jí řada osobností - například Otakar Jaroš, Václav Morávek nebo Vladimír Talášek. Je zde i expozice, která se věnuje akademikům, kteří byli perzekvováni za komunismu,“ upřesnil Martin Vaňourek ze 7. mechanizované brigády v Hranicích.

Mezi nejzajímavější exponáty patří původní požární sud, objevený na půdě kasáren, či několikatunová houfnice, jejíž umístění do prostor expozice bylo možné pouze díky rozebrání a následnému zpětnému složení na místě. Unikátní je i vojenská uniforma majora generálního štábu Vladimíra Taláška, která je k vidění pouze v Hranicích.