„Startovalo se na dvou drahách. Cílem každého robota je v co nejkratším čase bezchybně projet celou dráhu. Jedna dráha byla s křižovatkami, další bez křižovatek," informoval učitel Střední průmyslové školy Hranice a jeden z organizátorů tradiční akce Radek Hošovský.

Kvalita soutěže se podle jeho slov rok od roku zvyšuje.

„Když jsme začínali, bylo nás tady jen deset. Dnes je to několikanásobně více. Roboty postupem času pořád vylepšujeme, všechno to jde hodně dopředu," doplnil učitel s tím, že ve srovnání se situací před šesti lety byly letošní nejlepší časy robotů prakticky jen poloviční. Nelepší stroje projely dráhu přibližně za deset sekund.

„Je ale potřeba říci, že soutěžíme v několika kategoriích. V jedné kategorii soutěžili učitelé a vysokoškoláci z Báňské univerzity v Ostravě, kategorie středoškoláků a máme tady i zástupce z několika základních škol," podotkl kantor s tím, že akce, která trvala až do úterního odpoledne se celkem účastnilo přes sto soutěžících a dalších zájemců. 

Robot - "sledovač čáry" (line follower) je zcela autonomní robot, který se samostatně pohybuje po vyznačené trase. Robot se řídí pouze vlastním programem a řídící logikou, není nijak dálkově řízený člověkem.
Soutěžní dráha je zpravidla bílá deska, na které je černou čarou vyznačená trasa pohybu robota. Čára je vytvořena pomocí obyčejné černé izolační pásky. Na dráze mohou být překážky - "cihla", tunel, nebo křižovatka. Úlohou robota je co nejrychleji projet vytyčenou trasu. Ten nejrychlejší vítězí.