„Je jasné, že každý nemá možnost vlastní zahrádky, proto jsme přišli s kontejnery na biologický odpad z domácností,“ uvedl mluvčí hranické radnice Petr Bakovský. Na sídlištích proto začaly přibývat další barevné kontejnery, tentokrát hnědé barvy. Občané, kteří se postupně naučili třídit sklo, plasty a papír, měli možnost vyhazovat i další věci z domácnosti do specializovaného odpadu.

„Jako město se obecně snažíme odpad maximálně třídit. Za prvé jde o užitečnou věc a za druhé tolik nezatěžujeme skládku,“ doplnil mluvčí radnice.

Do biologických kontejnerů mohou obyvatelé vyhazovat zbytky zeleniny, ovoce, slupky z brambor nebo čajové sáčky. Naopak do nich nepatří maso a kosti, tekuté zbytky jídel nebo oleje. V současné době jich po celých Hranicích je třiapadesát a v letošním roce se chystá ještě další rozšíření jejich počtu. „Získali jsme na ně dotaci, která byla v určitém rozsahu a proto nejsou kontejnery na biologický odpad všude,“ poznamenal Petr Bakovský.

Nastane i čas kompostérů

Město se je původně snažilo umístit zejména na sídliště, kde pobývá větší množství lidí. V letošním roce se díky novým dotačním titulům jejich počet rozroste i do dalších lokalit. Pro jednotlivé osoby nebo do zahrádkářských kolonií zase město připraví k využívání kompostéry.

Ze začátku, kdy se hnědé kontejnery na sídlištích objevily, trvalo delší dobu, než jim obyvatelé přivykli a přišli na chuť. První svoz se uskutečnil až po třech měsících a ještě se navíc uvnitř vyskytoval odpad, který tam neměl co dělat. „Poslední zkušenosti ale ukazují, že lidé už vědí, co biologický odpad je,“ poznamenal mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

V Hranicích už je tedy možnost třídit nejen sklo, papír a plasty, ale i třeba bramborové slupky nebo skořápky od vajíček. Teď už je jen na každém z obyvatel města, zda podobné možnosti využije a zda přispěje alespoň drobným dílem k ochraně životního prostředí. (zem)