Láhve prvního letošního vína otvírala i Zuzana Šenková, majitelka vinotéky v Hranicích. Podle jejích slov se letošní ročník poměrně vydařil.

„Svatomartinská vína jsou sušší, čerstvá, svěží s ovocnými tóny. Chutnají i zákazníkům. Už mi volali, ať jim láhev odložím, že se pro ni určitě vrátí," řekla obchodnice.

Vinaři se shodují, že k degustaci Svatomartinských vín je nejvhodnější období kolem Vánoc.

„Každé víno musí trošku dozrát. Svatomartinská vína by se ale současně měly vypít ještě před Velikonocemi, aby neztratila svou mladost a svěžest," podotkla Zuzana Šenková.

V Hranicích už degustovali první Svatomartinská vína

Značku Svatomartinské nedostane každý

Vína pod značkou Svatomartinská se vyrábějí z odrůd Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát moravský a Svatovavřinecké. Musí je také ohodnotit nezávislá komise, která vzorky posuzuje a boduje.

„Značku Svatomartinské víno, určitě nedostane každý, kdo si o ni řekne. Regule jsou poměrně přísné. My máme vesměs všechny odrůdy a nabízíme čtrnáct druhů těchto vín," doplnila majitelka vinotéky.

Pracovní den lepší než víkend

Zájem o Svatomartinská vína se podle ní odvíjí nejen podle umístění obchodů či vinoték, ale i podle termínů.

Letos připadl jedenáctý listopad na polovinu pracovního týdne, což ve vinotéce kvitují s povděkem.

„Pokud by bylo svatého Martina o víkendu, lidí by přišlo méně. Svatomartinské víno v takových případech většinou vyhledávají při nákupu v obchodních domech," zakončila Zuzana Šenková.