„Vždy na Štědrý den se sešla parta muzikantů, kteří šli na hřbitov zahrát koledy a uctili tak památku svým kolegům. Tato tradice byla založena bývalým kapelníkem dechového orchestru panem Rudolfem Klivarem. Ten také koledy pro soubor upravil,“ řekl Michal Valenta, který je členem kvinteta už třicet let.

„Štafetu jsem přebral po svých předchůdcích a pokračuji tak v zaběhlé tradici,“ uvedl lídr pětičlenného souboru, jehož současné nástrojové obsazení zaujímají dvě trumpety, baskřídlovka, pozoun a tuba.

Za kapelníka Josefa Slimáčka začal soubor hrát koledy na různých místech Hranicka. Valentovo žesťové kvinteto tento rituál dodržuje dodnes.

Štědrodenní maratón odstartuje ve 12.30 na Rybářích a o půl hodiny později pokračuje několika zahranými koledami u Kostelíčka.

„Zastavení v těchto dvou případech potrvají asi dvacet minut. Máme ale také několik menších zastávek, celkem jich tak bude asi deset,“ přiblížil Valenta. Koledy pro veřejnost budou znít také v 15 hodin na městském hřbitově v Hranicích a v 16.15 na hranickém náměstí. Zvukové zkrášlení města se uzavře v 16.45 na sídlišti kpt. Jaroše. (pm)