„Největší radost mám samozřejmě z výsledků, že se nám podařilo zvítězit. Také mám ale ohromnou radost z Hraničáků, kteří neskočili na laciné sliby a hlavně ukázali, že jsou aktivní. Volební účast je o 6 % vyšší než před čtyřmi lety a to je nádhera,“ neskrýval nadšení předseda a lídr hnutí Otevřená Radnice Ivo Lesák. Jeho strana získala 17,5 % a obhájila tak čtyři mandáty.

Na otázku s kým by vítěz voleb chtěl sestavit potencionální koalici, však Ivo Lesák zatím odpovědět nechtěl.

„Představu mám, ale musíme to nejdříve dojednat. Do té doby než se s nimi nesetkáme, to určitě nebudu veřejně ventilovat,“ řekl současný místostarosta.

S odstupem necelých tří procent skončil na druhém místě celostátní hegemon hnutí ANO.

S jedničkou kandidátky Danielem Vitonským se nám bezprostředně po zveřejnění výsledků voleb nepodařilo spojit.

Jen o půl procenta méně, tedy necelých 14,5 % si připsala kandidátka současného starosty Jiřího Kudláčka Naše krásné Hranice.

„S výsledky jsem v podstatě spokojený, od mých předvolebních odhadů se příliš neliší. Hlavně je důležité, že se jednalo o svobodné demokratické volby a jejich výsledek je potřeba zcela respektovat,“ zhodnotil Jiří Kudláček.

Podle něj bude v povolebních jednáních jasněji během několika dní.

„Nejdříve je potřeba, aby se sešly strany, které uspěly, a samy si mezi sebou udělaly jasno, kdo by se případně mohl vedení města naplno věnovat. I kvůli svému zaměstnání například,“ doplnil starosta.

Skvělým výsledkem se mohou pochlubit Hranice pro život-Hnutí pro zdraví a sport v čele s Vladimírem Vyplelíkem. Nováčci na místní politické scéně si se ziskem necelých 12 % odnesli tři mandáty.

Mírné zklamání naproti tomu patrně zavládlo v táboře další lokální strany Hranice 2000. Kandidátku vedenou bývalým starostou Vladimírem Juračkou podpořilo 11 % voličů. Oproti předchozím volbám si tak Hranice 2000 pohoršily o více než 5 %. Tento propad tak znamená ztrátu jednoho mandátu, ze čtyř na tři.

A výrazný pokles zaznamenali během čtyř let také komunisté. Ti spadli z necelých 15 % na 8 %. I zde to znamená, že strana přijde o jeden mandát.

Jeden mandát ztratila také KDU-ČSL. Do zastupitelstva za lidovce usedne pouze Jiří Haša. Jeho strana získala 7 % hlasů, o necelá 3 % méně než ve volbách minulých.

Téměř totožný výsledek jako před čtyřmi lety si připsala ODS, tentokrát s podporou Svobodných. Ziskem 6,5 % tak svůj mandát obhájila lídryně Karla Vlasáková.

Nováčkem mezi zastupiteli naopak bude jednička kandidátky SPD Pavel Petr, jehož strana těsně překonala potřebnou hranici 5% hlasů.

Zcela propadla ČSSD, která s výsledkem 3 % vůbec poprvé od sametové revoluce nebude mít v hranickém zastupitelstvu ani jednoho kandidáta. V dosluhujícím zastupitelstvu přitom figurovali hned čtyři zástupci sociální demokracie.

Ani na jedno procento se pak nepodařilo dosáhnout tříčlenné kandidátce SPO Zemanovci. Žádný z jejich kandidátů tak zvolen nebyl. Piráti, kteří se také objevili na volebních lístcích, stáhli svou kandidátku několik týdnů před volbami. Případné hlasy pro tuto stranu tak byly neplatné.

O komunální volby v Hranicích letos voliči projevili velký zájem. Volební účast se vyšplhala nad 38 % a o šest procent tak převýšila účast z před čtyř let. 

Výsledky

1. Otevřená radnice 17,51 %
2. ANO 2011 14,85 %
3. Naše krásné Hranice 14,32 %
4. Hranice pro život – Hnutí pro zdraví a sport 11,83 %
5. Hranice 2000 11,10 %
6. KSČM 8,01 %
7. KDU-ČSL 7 %
8. ODS 6,55 %
9. SPD Tomio Okamura 5,62 %
10. ČSSD 3,09 %
11. SPO Zemanovci 0,13 %

Zvolení zastupitelé

Otevřená radnice
Ctirad Polášek
Ivo Lesák
Zdeněk Jemelík
Petr Večeřa

ANO
Pavla Tvrdoňová
Blanka Šturalová
Daniel Vitonský
Miroslav Raindl mladší

Naše krásné Hranice
Jiří Kudláček
Jiří Lysák
Radovan Langer
Hana Čamborová

Hranice pro život – Hnutí pro zdraví a sport
Vladimír Vyplelík
Jiří Horký
Marek Nádvorník

Hranice 2000
Vlasta Zapatová
Vladimír Juračka
Jana Švarcová

KSČM
Miroslav Raindl
Ivan Sumara

KDU-ČSL
Jiří Haša

ODS
Karla Vlasáková

SPD
Pavel Petr