Aloisie a Františka Hynčicovy žijí v Domově seniorů spolu. Ani jedna z nich se nikdy neprovdala. Na středeční oslavě se však sešli jejich synovci s rodinami a oprašovali společné vzpomínky.

„Lojzička pracovala v Lipníku jako vychovatelka v dětském domově. Když byly Vánoce, brala zpravidla dvě nebo tři děti domů ke své mamice do Stříteže nad Ludinou,“ prozradil na svou stojednaletou tetu Václav Kolář. „Měla vždycky dobrou kondičku. Denně jezdívala z Lipníku do Stříteže na kole,“ doplnil ho další synovec jubilantky Josef Kolář.

Paní Aloisie Hynčicová cvičí dodnes. Dvakrát týdně chodí s dalšími obyvateli domova seniorů do tělocviku. „Když jsme tady měli papučový bál, cvičila dokonce s šátkem na rytmus břišních tanců,“ vyzdvihla její vitalitu vrchní sestra Simona Hašová. „Paní Hynčicová je moc společenská a všichni ji tu mají rádi,“ dodala.

Recept na dlouhověkost oslavenkyně podle svého vlastního tvrzení nemá. Její příbuzní však roušku tohoto tajemství poodhalili. „Teta byla vždycky takový direktor. Celý život byla naprosto soběstačná a o všem si rozhodovala sama,“ řekl Václav Kolář. „Ještě před třemi lety byla schopná si sama napéct cukroví a uklidit celý dům,“ vzpomněl si jeho bratr Josef.

V mládí žila Aloisie Hynčicová v Lipníku, později se přestěhovala k mamince do Stříteže a poté bydlela několik let v Drahotuších. „Dodnes do Drahotuš ráda jezdí na nejrůznější slavnosti. Při té poslední byla dokonce vyznamenána jako jejich nejstarší obyvatelka,“ konstatovala vrchní sestra.

Kuchařky z domova seniorů upekly oslavenkyni krásný dort a zástupci města jí přišli popřát s kyticí a skleničkou vína v ruce.

„To jste si nemuseli dělat škodu. Vždyť je dneska den jako každý jiný,“ reagovala na každou pozornost a blahopřání paní Aloisie, která je v současné době nejstarší obyvatelkou hranického domova seniorů. „Letos už nebudeme mít žádnou příležitost k oslavě tak významného jubilea,“ podotkla na závěr Hašová.