Muž s husou, Meditující mladík, Plavec a Plavkyně na sebe od úterý strhávají pozornost v hlubokém podzemí teplických jeskyní. Prvně jmenovaná socha je absolventskou prací Matěje Bednaříka, poslední dvě uvedená díla patří Evě Fojtíkové. Oba si v úterý nenechali ujít slavnostní večerní vernisáž.

„Meditující mladík, který shlíží na návštěvníky jeskyně shora, je z dílny Hanky Bučkové a dalšími vystavovateli jsou Veronika Štěpánová a Robert Buček. Keramické sošky jsou pak dílem Zuzany Čadové,“ uvedl kurátor výstavy Jaroslav Koléšek.

Ateliér sochařství na Ostravské univerzitě existuje už 17 let. Téměř po celou dobu ho vede profesor Mário Kotrba, který v úterý s povděkem kvitoval, že se jeho studenti pustili do náročných figurálních témat, která nejsou v současné době zrovna trendy.

„Symbioza plastické hmoty, která je mi jindy protivná, zde v kontrastu s kamenem vypadá velice přesvědčivě,“ řekl Kotrba. Přiznal se, že výstava v jeskyních je pro něj jistým zadostiučiněním. „Celých dvacet let, co pracuji s mladými lidmi, si kladu otázku, do jaké míry to má smysl. Praxe je totiž taková, že sochařem bude nakonec jen málokdo z nich,“ podělil se Kotrba o své myšlenkové pochody.

Výsledky studentských a absolventských prací pochválil i kurátor, který v jeskyních nepořádá výstavu zdaleka poprvé. „Vyžadovalo to od nich velkou dávku odvahy a trpělivosti, aby se do něčeho takového pustili,“ pochválil je Koléšek. Výstava Statua Cavatica potrvá v jeskyních až do 30. září.