ROZHOVOR

Jaké jsou změny v oblasti knihovnictví v poslední době?

Za dobu posledních deseti let vyšlo několik nových zákonů, které se týkají provozu knihoven, takže jsme se podle toho museli zařídit. Zřídily se takzvané regionální funkce, které dříve existovaly v rámci každé střediskové knihovny samostatně.

Teď se to trošku centralizovalo. Okresní knihovny se přeměnily na městské knihovny. Toto pověření získala v přerovském okresu kromě naší knihovny také lipnická, přestože nejsme okresními městy. Dále byl v každé z našich poboček zřízen internet z projektu Olomouckého kraje.

Jak dlouho už v Hranicích knihovna existuje a jaké byly její začátky?

Historie knihoven mají takový všeobecný průběh. V devatenáctém století to začalo obrozenectvím vlastenců, vzdělanců a intelektuálů, kteří zakládali vlastní knihovny a knihy dávali k dispozici i veřejnosti a půjčovali je. V Hranicích konkrétně to byl pan Gallaš, který knihy půjčoval od roku 1811 až do své smrti.

Z těchto soukromých osob přešla tato záležitost na různé nově zakládané spolky. Tady v Hranicích existuje veřejná knihovna už více jak sto let.

Kdy se knihovna přestěhovala do prostor v budově Staré radnice?

V roce 2001 nás čekalo velké stěhování. Za posledních třicet let je to už třetí místo, kde knihovna provozuje své služby. Zatím vždy, když došlo ke stěhování, jsme se přemisťovali do lepšího.

Kolik u vás čtenáři najdou celkem knih?

V budově Staré radnice je kolem padesáti tisíc titulů. Je to přibližné číslo, protože knihy se postupně nakupují i vyřazují. V našich pobočkách pak je dalších asi patnáct tisíc svazků.

Jak srovnáváte zájem čtenářů dnes a v předchozí době?

Počet našich zaregistrovaných čtenářů je pohyblivé číslo, které jde v posledních letech všeobecně dolů, a to především v dětském oddělení. Je to vlivem toho, že děti mají dnes daleko širší nabídku aktivit, mají doma internet a nemusí tak, jak tomu bylo dříve, přijít do knihovny vyhledat informace v knížkách.

Rodí se taky méně dětí, teď už se to snad trochu lepší, ale než dorostou do čtenářského věku tak to taky ještě nějaký ten rok potrvá. Dospělých čtenářů a studentů máme přibližně stejně, nelze však hovořit o nárůstu, i když bychom si ho přáli.

Snažíte se nějakým způsobem děti nalákat mezi regály s knihami?

Určitě děláme, co můžeme, máme ale velkou konkurenci v zájmových kroužcích a organizacích, které se dětem věnují.

Průběžně po celý rok spolupracujeme se školami, třídy chodí k nám na literární besedy kombinované se soutěžemi, děláme to tak, aby to pro ně bylo atraktivní. Dokazujeme jim, že je lepší vzít si knihu, než jen koukat na televizi.

Pravidelně zveme nějakého zajímavého spisovatele nebo spisovatelku dětských knížek na setkání s dětmi. Tato akce bývá spojena s autogramiádou a dalšími doprovodnými akcemi.

Letos plánujeme třeba setkání se spisovatelkou Ivonou Březinovou pro starší děti a pro předškoláčky zábavné setkání s ilustrátorem Adolfem Dudkem.

Jak jste se vy dostala k této profesi a jak dlouho už zde působíte jako ředitelka?

Knihovnicí jsem již téměř třicet let a ředitelkou jsem letos sedmý rok. Určitě mě to baví, je to příjemné spojit práci s koníčkem.

Jaká byla vaše první knížka, kterou jste si přečetla?

Pamatuju si, když jsem byla ještě malá a neuměla jsem číst, tak mou jedinou hračkou byly knížky. Mou první knížkou bylo leporelo, které jsem uměla zpaměti, protože mi ho maminka četla.

Když se mě někdo zeptal, co bych chtěla koupit jako nějaký dárek, tak jsem chtěla vždy jen knížku.