„Stoupá to poměrně rychle, deset až dvacet centimetrů za hodinu. Nahoře to ale vypadá špatně, jak na řece Moravě, tak i Bečvě. Odhadovaný průtok Moravy a Bečvy by tak mohl pod soutokem v našem městě dosáhnout až 500 metrů krychlových za sekundu,“ odhaduje starosta Kojetína Jiří Šírek.

„ Protože už máme zkušenosti s tím, jak se může situace dál vyvíjet, sešla se hned dopoledne povodňová komise a další zasedání máme večer,“ řekl Šírek. Město už také provedlo řadu opatření, která mají zabránit rozlití vody.

3000 pytlů proti rozlití náhonu

„Uzavřeli jsme v ulici Závodí propustnou klapku a uzavřeli břeh řeky Moravy směrem na Uhřičice. Máme z Přerova objednáno tři tisíce pytlů od Hasičského záchranného sboru, a ty budeme během soboty rozmísťovat tam, kde by mohlo dojít k rozlití Mlýnského náhonu,“ dodal starosta.

„Jedeme teď s pytli do areálu firmy Technis v Kojetíně,“ vylíčil v pátek odpoledne operační důstojník hasičů.

Prvního stupně povodňové aktivity dosáhla už ve čtvrtek pouze Olešnice v Kokorách, zatímco Bečvu se v pátek podařilo ukočírovat.

Bečva je zatím v klidu

„Bečva je v klidu a zatím není předpovídána žádná povodňová situace,“ shrnul šéf odboru životního prostředí přerovského magistrátu Pavel Juliš.

Podle Pavla Bízy z Povodí Moravy se bude v příštích dnech vše odvíjet od toho, kolik napadne srážek.

„Rožnovská a Vsetínská Bečva zatím první stupeň nemá. V Dluhonicích v Přerově by ale hladina měla stoupnout a první stupeň zde očekáváme. Stejné je to i v Teplicích nad Bečvou,“ uvedl.

Morava řádí na Šumpersku

Nejdramatičtější je situace na Šumpersku. „Na řece Moravě platí třetí povodňový stupeň ve dvou profilech na horním úseku a neustále prší. Hladina už se ale nezvedá tak rychle, jako v nočních hodinách nebo dopoledne. Voda je zatím rozlitá jen na loukách,“ uzavřel Bíza.