Na sedm bude v kraji navýšen počet odběrových míst.

„Dnes jsme rozhodli o další laboratoři, a to v Prostějově, která k tomu má podmínky,“ informoval po zasedání krizového štábu Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Jedná se o pracoviště Nemocnice Prostějov spadající pod zdravotnický holding Agel. Ke spuštění testování, plánované na první polovinu příštího týdne, je podle hejtmana zapotřebí doladit nezbytné formality a technické záležitosti.

„Tím jsme zabezpečili, že vzorky odebrané v Olomouckém kraji budou, pokud možno, v Olomouckém kraji také diagnostikovány. Ušetříme tím minimálně čas potřebný pro jejich dopravu do Ostravy. Vzorky budeme mít v reálném čase, včas posbírané,“ sdělil.

V kraji bude navýšen počet odběrových míst. Dojednat se je podařilo se všemi nemocnicemi v regionu. Lidi s podezřením na koronavirus bude odesílat hygienická stanice.

„Odběrových míst bude sedm. Nemocnice navíc zřídí mobilní posádky, jež budou odebírat vzorky od těch, kteří se na odběrná místa nemohou dostat sami,“ informoval Okleštěk.

Zásobování potravinami v karanténě

Krizový štáb, v němž kromě zástupců krajského úřadu zasedají hasiči, členové záchranné služby, policie a hygieny, připravil po jednání s primátory návod na to, jak potravinami zásobovat obyvatele, kteří se ocitli v karanténě. Tento manuál dostanou starostové všech obcí v Olomouckém kraji.

„Roznáška potravin by mohla probíhat třeba pomocí městské policie nebo dobrovolných hasičů. Pomoc už nabízí také dobrovolníci,“ uvedl hejtman.

V Olomouckém kraji bylo do sobotního večera laboratorně potvrzeno 21 případů onemocnění Covid-19d. Nakazil se lékař Oddělení urgentního příjmu FN Olomouc, jehož spolupracovníci museli do karantény a čekají na výsledky testování.

Celkem sedmnáct osob. V izolaci jsou také pacienti urgentního příjmu, s nimiž během dvou směn přišel lékař do styku. Také oni byli vyšetřeni na onemocnění Covid-19.

Omezen je kvůli karanténě provoz interního oddělení Nemocnice Šternberk, kde ležel pacient, u něhož byla v sobotu prokázána koronavirová nákaza. Přišli na něj hygienici, když trasovali kontakty jiného pozitivně testovaného.

Pacient byl hospitalizován na infekčním oddělení v Prostějově. Personál interny a pacienti, kteří přišli s nemocným do kontaktu, jsou v karanténě a čekají na výsledky testu na koronavirovou infekci. Ty by mohly být v sobotu pozdě večer.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

 #interaktivni-infografika|7b97f5fa-3988-450d-8387-dc19fb57d066#

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník