Při bližším ohledání místa se pak zjistilo, že lesík ukrývá dvaadvacet zřejmě nevybuchlých protitankových granátů o průměru 50 milimetrů a jeden tříštivý granát. Pyrotechnici převezli munici ke zneškodnění.

„Nálezy pozůstatků zbraní z období druhé světové války nejsou, zejména na Hranicku, ničím neobvyklým. Objev takového rozsahu ale v posledních letech nepamatuji,“ řekla mluvčí přerovské policie Miluše Zajícová.

Granáty se prý nacházely ve zhruba patnáctimetrovém kruhu.

„Lidé by v podobných případech nikdy neměli s municí sami manipulovat, brát ji do ruky, nebo si ji odnášet domů. Laik totiž nikdy neodhadne, zda je funkční nebo ne, a je nutné přivolat policejního pyrotechnika,“ vysvětlila obvyklý postup mluvčí.

Místo nálezu granátů není vůbec náhodné.

„Němci měli v lesíku za druhé světové války velký sklad munice, a to je zřejmě jeho pozůstatek,“ uvažoval starosta Opatovic Jaroslav Kuchař.

Lesík dokonce pamatuje tragédii, která se zde stala na samotném konci války.

Dva zdejší partyzáni Antonín Tomeček a Ladislav Unar se chtěli munice zmocnit, našlápli ale na minu, a ta je roztrhala na kusy.

Dva muže roztrhala mina

Tragickou událost nyní připomíná památník „U Temných skal,“ jak se tomuto místu říká.

Událost si detailně vybavuje třiaosmdesátiletý František Číhal, synovec jednoho z partyzánů.

„Přesně si ten den pamatuji, i když jsem měl tehdy sedmnáct. Původně byli na ten úkol vysláni mladí partyzáni, ale nakonec řekli, že můj strýc a jeho kamarád Tonda Tomeček jsou zkušení staří vojáci a zvládnou to lépe,“ vzpomněl Číhal, který se strýcem ještě dvě hodiny před smrtí mluvil.

„Pamatuji si, že jsem mu dal cigaretu, a potom už jsem ho nikdy neviděl,“ řekl.

Mezi místními pak kolovaly různé fámy o tom, jak k neštěstí došlo.

„Neví se, jestli na ně někdo vystřelil, nebo stoupli na minu, ale úplně je to roztrhalo. Měli v lesíku sehnat německé zbraně pro partyzány,“ popsal.

Místní tam nacházeli pušky a střelivo

Němci těsně před skončením války vyhodili muniční sklad do povětří, všechno ale zřejmě zlikvidovat nestihli.

„Jednotlivé náboje prý nebyly samostatně odjišťovány,“ vypověděl pamětník.

Lesík podle něj patřil v minulosti lipenskému panství, později ale přešel do rukou státu.

„Až do Vánoc roku 1945 tam byla naše armáda a pozůstatky munice likvidovala, potom to celé zaniklo. Ještě dlouho po válce sem ale chodili místní lidé a nacházeli tu pušky nebo střelivo. Není divu, že je zde i po tolika letech,“ uzavřel Číhal.