Lidé si jeho prostory mohli poprvé prohlédnout v pondělí odpoledne.

Rozsáhlá rekonstrukce prostor památkově chráněného domu na Masarykově náměstí začala už v roce 2017 sanačními pracemi ve sklepních prostorách.

„V první etapě jsme investovali do statického zajištění objektu a odstranění vlhkosti zdiva částku 1,5 milionu korun. Ve druhé etapě, která si vyžádala náklady 3,5 milionu korun, jsme vyměnili podlahy, elektroinstalaci, topení, zbudovali technické zázemí a pořídili nové vybavení,“ vyjmenoval starosta města Miloslav Přikryl.

Na rekonstrukci prostor se podařilo získat finanční prostředky od Olomouckého kraje a z ministerstva kultury.

Turistické informační centrum nabízí návštěvníkům nejen reprezentativní prostory s designovým nábytkem, ale také více služeb - například místnost s přebalovacím pultem, odkládací skříňky na zavazadla či rozšířenou nabídku propagačních materiálů a suvenýrů o výrobky regionálních dodavatelů.

A protože město Lipník díky nedalekému hradu Helfštýn přitahuje pozornost uměleckých kovářů z celého světa, je součástí turistického centra také stálá expozice děl Alfreda Habermanna. Právě on stál u zrodu tradice celosvětového setkání s názvem Hefaiston.

„Instalování této expozice ještě více podtrhuje význam Lipníku jako kovářského města a jeho členství v Kruhu evropských kovářských měst,“ zmínila ředitelka Městské knihovny v Lipníku nad Bečvou Miroslava Střelcová.

Lidé mohou na výstavě obdivovat mistrovy tovaryšské, mistrovské a restaurátorské práce, závěsné plastiky a modely velkých plastik, jejichž originály jsou umístěny v Lipníku a evropských zemích.

Součástí expozice jsou i Habermannovy portréty od různých autorů či fotografie z realizací jeho děl. Samotného „papeže kovářů“ připomíná i jeho kovářská zástěra a prototyp kovadliny. Instalace výstavy je dílem jeho dcery Christine Habermann von Hoch.

Autorem architektonické studie na přestavbu i vybavení byl již zesnulý architekt Ladislav Palko. Podle jeho návrhu vznikla také v ateliéru uměleckého kováře Jiřího Jurdy kovaná mříž s prvky loga města, která chrání vstupní skleněné dveře.