Chovatelé ze Sdružení chovatelů koček v Přerově a v Olomouci tu vystavili téměř třicítku těchto krásných a elegantních šelem.

„Máme tu kočky velice úspěšné, které se pyšní řadou vzácných ocenění z výstav,“ podotkla Božena Musilová z městské knihovny. „Toto je ale přátelská výstava, při které si vyměníme zkušenosti a zvykneme na vystavování zvířata, která jsou ještě mladá a nemají tolik zkušeností.“

„Je zde celkem sedmadvacet koček, jak dlouhosrstá plemena, tak polodlouhosrstá a krátkosrstá,“ řekla Erika Marková ze Sdružení chovatelů koček.

Stěny výstavní místnosti zdobily obrázky dětí z mateřských škol. „Vyhlásili jsme k výstavě výtvarnou soutěž Koťata, kočičky aneb naši mazlíčci,“ vysvětlila Musilová.

Mezi přerovskými chovateli mají velké zastoupení ti, kteří se specializují na perské kočky. Lipnické výstavě ale kraloval dvouletý mainský mývalí kocour s příznačným jménem Caesar.

„Dříve jsme s ženou chovali perské a exotické kočky, ale pak si nás získaly mainky. Jsou to pohodové kočky s výbornou povahou, které navíc nevyžadují tak náročnou péči o srst jako peršanky, mají totiž jinou stavbu srsti,“ poznamenal chovatel Petr Tomášek.