Školáci se mohli dobrovolně zapojit do třídění obsahu lékárniček. Pouze obvazy a gumové rukavice využije nemocnice v Keni.

„Zvlášť jsme vybírali ještě nůžky, pro které by se mohlo najít uplatnění v nějaké africké škole,“ zmínila Horká.

Lékárničky do školy nosili nejen obyvatelé Lipnicka, ale i další subjekty.

„Ze začátku jsme mysleli, že pro náš nápad získáme alespoň pár set lidí, ale posílat začali lidé z celé republiky. Zapojily se školy, firmy, občanská sdružení a další instituce,“ uvedla Horká. Ve školní družině se postupně shromáždilo více než sto velkých pytlů s vytříděným materiálem.

„Pro představu je to celkem 200 000 metrů obvazů, což je asi dálnice D1 z Prahy do Brna nebo 6000 převazů dětí,“ přiblížila vychovatelka.

Organizace Adra má nemocnici v Keňském městě Itibo. „Je to spádové zařízení pro zhruba 200 tisíc obyvatel. Nejčastěji ošetřovanými úrazy jsou sečné rány a dětské popáleniny, na které se spotřebuje neskutečné množství obvazů,“ řekla mluvčí Adry Tereza Svobodová.

270 sběrných míst

Do Adry prý stále přicházejí další lékárničky.

„Dojednáváme nějaké alternativní sklady. Měli jsme hlášených 270 sběrných míst a zásilky přišly i z mnoha jiných, o kterých jsme předem nevěděli,“ dodala Svobodová.

Ve skladech budou obvazy ležet ještě několik měsíců. Podle mluvčí Adry je přeprava do Afriky spojena s řadou zdlouhavých administrativních úkonů včetně podrobného seznamu nutného k proclení. Vytříděné věci z českých autolékárniček se tak k pacientům dostanou zřejmě až v létě, a to na nákladní lodi. Už nyní organizátoři uvažují o tom, jak obvazy využít v případě, že by se všechny do kontejneru nevešly.

„Nevyhodíme je,“ ujistila Svobodová. „Zvažujeme, že bychom ty zbylé nabídli třeba psím útulkům na ošetření raněných zvířat.“

První, menší zásilka českých autolékárniček již slouží keňským obyvatelům. Na konci února Adra zveřejnila na svých stránkách informaci o prvním pacientovi, ošetřeném s pomocí obvazů z autolékárniček. Šestačtyřicetiletý muž utrpěl zranění po dopravní nehodě. Podle koordinátora projektu a zdravotníka Adry působícího v Keni Aleše Bárty sbírka ušetří zhruba sedmisettisícové náklady na zdravotnický materiál. (pakk)