„Byl hnacím motorem revoluce, pomohl v roce 1989 sjednotit lidi z celé republiky,“ hodnotila význam prvního porevolučního prezidenta hranická starostka Radka Ondriášová. Podle jejích slov lidé Havlův význam teprve docení. „Třeba to, jaký měl ve světě velký kredit a jak tím pomohl získat naší republice dobré renomé,“ podotkla.

„Myslím, že to byla osobnost s velkým významem, jedna z nejdůležitějších postav našich poválečných dějin. Velmi si ho vážím nejen jako politika, ale i jako člověka a dramatika,“ uvedl bývalý hranický starosta a stávající zastupitel Vladimír Juračka. Ten se s Václav Havlem dvakrát osobně setkal.

„Jednou to bylo na setkání starostů, podruhé v divadle Ungelt. V obou případech na mne zapůsobil svou lidskostí. I přes své postavení, to byl totiž velmi skromný člověk,“ zavzpomínal Juračka.

Zpráva o úmrtí Václava Havla silně zasáhla například i známého hranického hudebníka Václava Vlasáka.

„Pana Havla jsme si vážil i z toho důvodu, že ho jako politika uznával celý svět,“ řekl Vlasák. S bývalým českým prezidentem zažil dvě letmá setkání, a to díky společné vášni pro hudbu. „Pana Havla jsem viděl osobně na koncertu Rolling Stones, kde jsem seděl kousek vedle něho. Později jsme se míjeli ve VIP zóně na koncertu Paula McCartneyho v Praze. Znám lidi z okruhu jeho přátel, ale s ním jsem se do styku osobně nikdy nedostal,“ svěřil se Vlasák.

Podle mluvčího hranické radnice Petra Bakovského se ve městě zatím žádný smuteční akt k úmrtí Václava Havla nepřipravuje. „Momentálně monitorujeme situaci a zvažujeme, zda něco uděláme. Budeme vycházet z toho, na kdy vláda vyhlásí státní smutek. Pokud ale s nějakou iniciativou přijdou sami občané, rádi je podpoříme,“ informoval Bakovský.

Na Václava Havla vzpomínal i jeho velký příznivec, lipnický starosta Miloslav Přikryl.

„Z mého pohledu to byla veliká osobnost. Jsem takzvaný havlovec, neskutečně jsem si ho vážil, hrozně se mi líbil jeho lidský i filozofický rozměr. Myslím, že jeho skutečný význam teprve doceníme po jeho odchodu,“ řekl Přikryl.

Ten se osobně s Havlem několikrát potkal, a to jak v roli přednosty přerovského okresního úřadu tak i jako lipnický starosta. „Měl jsem tu čest se s ním několikrát setkat, ať už to bylo při povodních nebo na Hradě, pokaždé na mne zapůsobil svým obrovským charismatem, a tím, jak byl nesmírně vzdělaný a zároveň lidský a skromný. Byl to úžasný člověk,“ dodal Přikryl.

Podle jeho slov už lipničtí obyvatelé začali sami nosit svíčky a květiny k Masarykovu pomníku u zdi městského úřadu. „Děje se to spontánně a individuálně, jako město zatím nic nepřipravujeme,“ u­vedl.

MARTIN PJENTAK

PAVEL MAŠLAŇ