Vyjádření, které od něj dostali, je však ani tentokrát neuspokojilo. S vlhkými skvrnami na oknech a omítkách, jež mají neblahý vliv i na zdraví, si prý neví rady ani jeho zaměstnanci.

Následky vlhka, které se projevují zejména při chladném počasí, jsou v bytech patrny na dřevěných okenních rámech, na roletách, ale také na přilehlých omítkách.

„Když byly naší dceři Elišce asi tři roky, hodně často kašlala a její lékařka nám tehdy potvrdila, že na to mají vliv právě ty plísně,“ vzpomněla Kateřina Hoffmannová už pět let starou událost.

Tehdy nechal Ekoltes některé stěny dodatečně zateplit, ale v posledních dnech, kdy se na střeše udržuje sníh, se situace opět začala zhoršovat. Plíseň se rozlézá po zdi na čím dál rozsáhlejší plochu.

„Pořád ji musíme stříkat savem, ale podle toho, co jsem si zjišťovala, dokáže savo sice zahladit stopy po plísni, ale bakterie nevyhubí,“ konstatovala Hoffmannová.

Při pondělní prohlídce bytů nebyly na zdi patrny žádné skvrny, neboť je Hoffmannovi pravidelně čistí. „Víme však o problému a musíme se s vlastníkem bytů domluvit, jak ho budeme řešit,“ řekla vedoucí správy bytů společnosti Ekoltes Milada Hilscherová.

Sama za sebe přiznala, že netuší, jak by se dala závada v bytech vyřešit.

Skvrny na oknech i omítkách trápí některé obyvatele podkrovních bytů na Struhlovsku v Hranicích čím dál víc.

Ve většině bytů problémy nejsou

Podle ní se s plísní nepotýkají pouze Hoffmannovi, ale ještě i další dvě rodiny. Všechny přitom žijí v bytech pod střechou se zkosenými stropy. Ve zbylých šesti bytových jednotkách, které byly vybudovány formou střešní nástavby na panelových domech na Struhlovsku, podle ní problémy s vlhkostí nejsou.

„Aspoň se na nás nikdo další s podobným problémem neobrátil,“ upřesnila Hilscherová.

Přestěhovat se jinam je v případě nástavbových bytů v Hranicích dost složité.

„Prodat byt nemůžeme, protože je pořád ještě zatížen hypotékou a tím pádem stále patří městu. A kdybychom si koupili nový, což si nemůžeme dovolit, tak bychom o ten městský pochopitelně bez náhrady přišli,“ nastínila svou složitou situaci Kateřina Hoffmannová, kterou na celém problému nejvíce trápí zhoršený zdravotní stav její osmileté dcery.

„Pořád kašle. A teď máme doma ještě malé miminko. Doufám, že také nebude mít problém s alergií,“ uzavřela s nadějí v hlase Hoffmannová.