Voda opět hrozila. Sledovali jsme ON-LINE

Hned zrána se komise sešla, aby operativně vyřešila letitý problém v hranické části zvané Mexiko.

„Na pozemku u železničních viaduktů, který patří Českým drahám, byl kdysi odvodňovací příkop. Ten už dnes bohužel neexistuje a tak tam vyvstává problém s povodní téměř při každém přívalovém dešti,“ vysvětlil Dušan Michálek z povodňové komise.

Spolu se svými kolegy pak dospěl k názoru, že bude muset město na cizím pozemku operativně zasáhnout, aby tam voda opět nevyplavila zahrádky a domácnosti.

„Hrozilo tam přesně to, co vloni. Voda, stékající z okolních polí, netekla do potoku Velička, ale přes hřiště do obydlené části,“ popsal problém, který tam lidi sužuje už dlouhou dobu, Michálek.

Kolem osmé hodiny ranní tam hasiči postavili kolem tří domů barikády z pytlů s pískem a město mezitím kontaktovalo ČD, aby jim oznámilo, že hodlá na jejich pozemku s pomocí bagru vykopat asi třísetmetrovou drážku.

„Do deseti minut tam byla technika a do půl hodiny bylo bez problému,“ dodal Michálek s tím, že město bude s Českými dráhami jednat o tom, aby tam dané opatření mohlo zůstat už navždy.

#nahled|https://g.denik.cz/61/13/povoden_lazne_teplice_nad_becvou2010060213258572_teplice_povode__voda_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/61/13/povoden_lazne_teplice_nad_becvou2010060213258572_teplice_povode__voda.jpg|Teplice nad Bečvou, středa 2. 6. 2010#

Hasiči opět pytlovali

Po zkušenostech z předminulého týdne připravovali hasiči pytle i pro Havlíčkovu ulici za sokolovnou. „Lidé jsou nervózní a my to chápeme. Pro všechny případy jsme jim tam navezli pár pytlů, i když víme, že každou chvíli bude Bečva kulminovat a pak klesat,“ řekl ve středu odpoledne Michálek.

V části Skaličky s názvem Kamenec, odkud museli před 14 dny hasiči evakuovat dvaadvacet lidí, hrozilo tentokrát stejné riziko.

„Bylo to na hraně, ale naštěstí nebyla evakuace nutná na Hranicku nikde,“ podotkl velitel hranických hasičů Arnošt Lenoch. Jeho muži vozili pytle i do Polomi, kde byla tentokrát situace nejhorší.

„Teď už Bečva pomalu klesá a předpokládám, že už dnes nebude naše pomoc nikde potřeba,“ řekl kolem čtvrté hodiny Lenoch.

Čerpání vody bylo v té době podle něj ještě bezpředmětné. „Co vyčerpáme, to okamžitě nateče zpátky. A navíc by tím byla opět ohrožena statika,“ vysvětlil šéf hasičů.

Do terénu vyrazili i strážníci

V terénu byli ve středu opět i městští strážníci. Objížděli ulice kolem všech toků ve městě a informovali megafonem o aktuálním stavu. Když pak voda začala klesat, jezdili po městě znovu, tentokrát aby občany uklidnili. „Podle předpovědi by měla ve čtvrtek přijít další srážková vlna. Budeme samozřejmě neustále na telefonech a v pohotovosti,“ uzavřel Michálek.