Omezeni jsou zejména cestující, kteří chtějí v neděli cestovat do Hustopečí nad Bečvou, Milotic nad Bečvou, Špiček, Černotína nebo do Teplic nad Bečvou. Právě tato zastávka je přitom využívána klienty zdejších lázní i turisty mířícím k Hranické propasti nebo do Zbrašovských aragonitových jeskyní. V lepším případě tady vlak zastaví každé dvě hodiny, v tom horším to trvá i o tři hodiny více.

Kdo bude chtít v neděli dopoledne vyrazit osobním vlakem z hlavního hranického nádraží směrem na Valašské Meziříčí, má jen dvě možnosti – jet krátce po půl sedmé ráno, nebo těsně před polednem. Mezitím po trati jedou dva rychlíky, ty ale zastavují jen ve Valašském Meziříčí a Vsetíně. Ve srovnání s lokálkou vedoucí z Meziříčí do Rožnova pod Radhoštěm, o níž se proslýchá, že má být zrušena, avšak vlaky zde jezdí pravidelně ve dvouhodinovém intervalu, je pětihodinová proluka mezi spoji extrémní. Obdobná je i situace v obráceném směru, kdy vlaky přes poledne nejedou čtyři hodiny.

„Na této trati objednává regionální dopravu Zlínský kraj. V poslední době tam nedošlo k rušení spojů, ba naopak byly některé vlaky posíleny a kromě pracovních dnů jedou i v sobotu. Pravdou je, že o prázdninách některé vlaky vůbec nejedou. To je ale v jízdním řádu dané už od loňského prosince,“ vyjádřil se tiskový mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Podle něj je využití spojů na této trase minimální. „Právě z tohoto důvodu kraj zřejmě dopravu neobjednal,“ doplnil mluvčí.

Dráhy ale ve snaze udržet si své zákazníky nabízejí také poněkud netradiční variantu. Je delší, dražší a doba jízdy jedenáctikilo­metrového úseku se blíží hodině a půl, ale cestující prý mohou využít rychlík, zajet si do Valašského Meziříčí a odtud se vrátit zpět do Hustopeč vlakem opačného směru. Tuto možnost ale asi běžný člověk nevyužije.

„Tato trať může být sice významná pro mezistátní dopravu, pro dojíždění do zaměstnání v pracovní dny, ale o lokální přepravu o víkendu tam zájem není,“ vysvětlil ještě Šťáhlavský. Další změna jízdního řádu proběhne 12. prosince. Rozsah a četnost spojů bude odpovídat požadavku objednavatele, tedy krajského úřadu. Návrh nového grafikonu je již k dispozici na internetu a kraj se může připomínkami občanů při objednávání řídit.

Na okraj

Vernisáž na celý den

Když jsem měl jet v neděli dopoledne na zámek do Hustopečí nad Bečvou, kde se konala vernisáž, docela jsem se těšil. O to hůř jsem nesl v sobotu večer u internetu zjištění, že se tam vlakem prostě nedostanu. Pospíchat kvůli akci se začátkem v 9.30 na nádraží do Hranic už na půl sedmou se mi opravdu nechtělo. A další vlak jedoucí před polednem mi už také pomoci nemohl.

Ani vyhlídky na zpáteční cestu nebyly zrovna přívětivé. Vlak s odjezdem v 10 hodin bych nestihl. A když další jel až o čtyři hodiny později, raději jsem se smířil s tím, že na vernisáži nebudu. Obdobně na tom jsou i autobusy, z nichž navíc většina jede trasu Hranice – Hustopeče oklikou, a tudíž neúměrně dlouhou dobu. Já jsem cestu zrušil. Ale co ti, kteří se potřebují dostat na nedělní oběd třeba domů? (jr)