Zeptali jsme se faráře římskokatolické církve v Hranicích Jiřího Doležala mimo jiné na to, jak je ze své pozice vnímá on.

ROZHOVOR

Jak byste všem nezasvěceným vysvětlil pojmy Popeleční středa a Popelec?

Je to takzvaný úkon kajícnosti. Zamyšlení se nad sebou samým. Při mších se věřícím během Popeleční středy dává na čelo popel, který má připomínat, jak jsou věci, které nás obklopují, pomíjivé. A jak je vlastně pomíjivý celý náš život. Pamatuj, člověče, že jsi prach a v prach se obrátíš.

Popeleční středa skončila, co bude následovat nyní?

Popeleční středou začal čtyřicetidenní půst, který vyvrcholí vzpomínkou na utrpení a zmrtvýchvstání pána Ježíše Krista. V období půstu by se měli lidé snažit odříkat si nejrůznější věci. Nejen maso, ale i zábavu a různé závislosti, jako je třeba alkohol, cigarety a podobně.

Co je pro vás osobně na tomto období nejzásadnější?

V období půstu a Velikonoc by se měl každý zamyslet nad tím, jaký je a jak žije. Měl být mít snahu začít na sobě pracovat. Snažit se být lepším člověkem než doposud.

Jaký význam mají Velikonoce jako křesťanské svátky pro současnou společnost?

V dnešní době jsme konzumním způsobem života zasaženi mnohem více než třeba před dvaceti, třiceti lety. I současná hospodářská krize ve světě nám to svým způsobem připomíná. Ale každý rok je jiný, protože se svět neustále vyvíjí, a tak pro nás mají Velikonoce pokaždé trochu jiný význam.

Kateřina Kapková