Základní umělecká škola Žerotín v Olomouci vzdělává 1403 žáků v hudebním, tanečním a literárně dramatickém oboru. Pobočky provozuje v Hlubočkách, Velkém Týnci, Štěpánově, Dolanech, Tršicích, Velké Bystřici a Velkém Újezdu.

„Poslední dobou se zájem o většinu nabízených oborů zvyšuje. V hudebním oboru je jde o hru na klavír, kytaru a zpěv. Od září loňského roku nabízíme nový obor skladba. Příjemně nás překvapilo, že zájemců o něj přibývá,“ uvedl ředitel Tomáš Klásek.

V úterý 23. května proběhne slavnostní koncert ke 135. výročí založení Základní umělecké školy Žerotín, akce se koná v rámci celostátního happeningu ZUŠ Open. Začátek je v 18 hodin ve slavnostním sále Arcibiskupského paláce.

Ve středu 31. května od 18 hodin se v kapli Božího těla uskuteční III. Koncert nejúspěšnějších žáků s názvem ZUŠ Open.

Sedm nákladních aut najelo v pondělí dopoledne na novou lávku pro pěší a cyklisty přes řeku Bečvu, která je spojnicí mezi obcemi Ústí a Černotín a propojuje Hanou s Valachy.
Lávku, která bezpečně propojí Ústí a Černotín, prověřila zatěžovací zkouška

Do Základní umělecké školy Vladimíra Ambrose v Prostějově je v současné době zapsáno 1460 žáků. Pobočky má škola ve Ptení, Určicích, prostějovské městské části Vrahovice, Smržicích, Olšanech u Prostějova nebo Vrbátkách. Největší zájem je o hru na klavír, kytaru a zpěv. „Ve čtvrtek 1. června proběhne celostátní akce ZUŠ Open pod patronací Magdaleny Kožené. Od středy 7. do pátku 9. června se bude konat festival amatérského divadla MEDart,“ pozvala ředitelka Eliška Kunčíková.

Nouzi o žáky nemá ani Základní umělecká škola Bedřicha Kozánka v Přerově, kam dochází 1040 dětí. Nejvíc se děti hlásí na hru na klavír a kytaru. Značný převis přihlášek tradičně bývá u výtvarného oboru. „Obvykle se na přibližně polovinu zájemců nedostane. Od září připravujeme otevření literárně dramatického oboru. Poptávka je velká, proto jej po více než desetileté přestávce opět nabídneme,“ sdělil Michal Bobák, šéf školy s pobočkami v Brodku u Přerova, Tovačově a Troubkách.

Absolventi výtvarného oboru v Přerově vystavují své práce do neděle 18. června v Galerii města Přerova. „Připravujeme rovněž spoustu absolventských koncertů, třídní besídky i dny otevřených dveří,“ pozval Miroslav Bobák.

Talentované děti ze Šumperska mají k dispozici Základní uměleckou školu v Šumperku, která má pobočku v Hanušovicích. Na výběr mají literárně-dramatický, hudební, taneční a výtvarný obor.

„Letos je o všechny obory mimořádný zájem, evidujeme o několik desítek žádostí více než obvykle. Naše kapacita je 720 žáků a je plně obsazená. Nejoblíbenější jsou hry na klavír, na kytaru a zpěv,“ popsal ředitel František Havelka s tím, že každoročně u nich proběhne okolo stovky akcí a koncertů. Hned druhý červnový den se uskuteční ZUŠ Open v letním divadle v Šumperku. „To je jedna z našich největších akcí, kdy do ulic vyjdou naši hudebníci, tanečníci i výtvarníci a doslova zaplaví město,“ pozval František Havelka.

Hra na klavír (částka zahrnuje individuální výuku, komorní hru a hudební nauku)
ZUŠ Žerotín Olomouc – 3400 korun za rok
ZUŠ Přerov – 3000 korun za rok
ZUŠ Prostějov – 3400 korun za rok
ZUŠ Šumperk – 3400 za rok