Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) apeloval, aby se lidé podívali do seznamu a zkontrolovali si, zda předkům nebo jim samotným nepatří nemovitost, o které nevěděli.

V Olomouckém kraji zareagovaly v posledních měsících desítky osob. „Za první pololetí přispěl ÚZSVM k vyřešení 113 případů nedostatečně identifikovaných vlastníků v Olomouckém kraji,“ sdělila Deníku mluvčí úřadu Michaela Tesařová.

Celkově bylo od roku 2014 v regionu vyřešeno 2 239 případů. Mezi nejčastější výsledky šetření patří podle Tesařové podání podnětu k zahájení dědického řízení – téměř 37 procent. „V 16 procentech případů se pak vlastník nemovitosti přihlásil sám,“ uvedla mluvčí.

Olomoucký okrašlovací spolek jde příkladem.
Rozhodněte o vítězi květinové soutěže. Hlasujte v anketě Deníku

K letošnímu únoru bylo na území Olomouckého kraje evidováno celkem 7097 pozemků a 244 staveb bez správně zapsaného vlastníka a 6899 nedostatečně identifikovaných osob.

„V případě pozemků jde především o ornou půdu, lesní pozemky a travní porost, mezi budovami se pak jedná zejména o jiné stavby, garáže a zemědělské stavby,“ popisovala Tesařová.

Nejvíce problematických nemovitostí se nachází na Přerovsku – 3388 pozemků a 147 staveb. Na Olomoucku je to pak 2304 pozemků a 56 staveb. V okresech Šumperk a Jeseník eviduje úřad 1405 pozemků a 41 staveb bez správně zapsaného vlastníka.

Na Olomoucku řešil ÚZSVM koncem roku na 83 případů nemovitostí jako jsou chaty, domy nebo garáže. Mezi nimi odhalil sedm neexistujících staveb nebo zbořenišť.

„Na základě šetření v terénu a stanovisek příslušných stavebních úřadů je potom stavba vymazána z evidence v katastru nemovitostí,“ informoval mluvčí.

Jonáš Šafanda, 7. srpna 2023, 3020 g, Prostějov. Foto: se souhlasem rodiny
Podívejte se na miminka narozená v Olomouckém kraji ve 32. týdnu roku 2023

Do konce letošního roku mají skuteční vlastníci podle občanského zákoníku poslední šanci přihlásit se o svá práva. Pokud se nejpozději do 31. prosince neozvou, „opuštěný“ majetek přejde na stát. Po tomto datu by případný vlastnický nárok na nemovitost musel být prokázán pouze pravomocným rozhodnutím soudu.

„Doporučujeme všem nahlédnout do seznamu, který je zveřejněn na našich webových stránkách,“ poukázala mluvčí ÚZSVM.Konkrétně seznamy z okresů Olomouckého kraje najdou zájemci na tomto odkaze: https://www.uzsvm.cz/nedostatecne-urcite-identifikovani-vlastnici-up-ostrava