Tuto tradici udržují obě vesnice řadu let. Ostatní obce ale masopustní veselí teprve čeká. Medvěd se na mnohých místech bude vodit až příští víkend.

„Vodění medvěda se v naší obci koná odnepaměti,“ vzpomněl jeden z účastníků průvodu v Olšovci, který na sebe oblékl masku medvěda, Jaroslav Pavelka.

A právě medvěd má při masopustu nejtěžší úkol. Měl by si totiž zatancovat s každou hospodyní v obci. Ta zato masky odmění občerstvením a také štamprličkou slivovice. „Je to docela náročné. S průvodem vyrážíme ráno a končíme až k večeru. Kromě domů v Olšovci musíme obejít i chalupy na Boňkově,“ vysvětlil Pavelka.

Masopustní průvod doprovázela v Olšovci také kapela, která neúnavně vyhrávala až do skončení akce.

Medvěda v soboru vodili také v Újezdci u Přerova.Tam se letos do průvodu zapojily desítky nejrůznějších masek. Nechyběly mezi nimi ani pohádkové bytosti jako například Červená Karkulka.

Početný průvod doprovázeli také muzikanti, kteří se vezli na vlečce malotraktoru. „Obdivujeme se maskám, které lze v průvodu spatřit. Je úžasný, že se tato tradice na vesnicích stále drží. Je to zásluha hrstky nadšenců, kteří jsou i v dnešní době schopni udělat něco pro druhé,“ zhodnotila jedna z přihlížejících, která sledovala masopustní průvod z povzdálí, Jiřina Hrubá.

Na vodění medvěda, ale i pochovávání basy, se chystá řada obcí nadcházející sobotu.

Touto tradicí ožije například Tučín, Dřevohostice, Citov a Císařov. Poprvé se masopust uskuteční také v Přerově, kde tuto akci připravuje občanské sdružení Cukrle.