Každým rokem vybere brněnská nadace jednu českou obec, která má zájem o výsadbu nových stromů. Letos padl los na Polom.

„Přijeli jsme sem zasadit asi sto ovocnanů. Jsou mezi nimi jabloně, hrušně, slivoně a třešně,“ vyjmenovala je Hana Zuchnická z Partnerství.

Tato nadace ale nevysazuje ovocné aleje svépomocí. Prostřednictvím internetu nabízí každý jednotlivý stromek k adopci. Kdo za něj zaplatí 700 korun, stává se jeho adoptivním rodičem.

„Někdo si pak strom přijede zasadit sám, jiný to nechá na nás a my mu pošleme alespoň fotku,“ vysvětlila Zuchnická.

Tímto způsobem podporuje nadace životní prostředí už čtvrtým rokem. „Letos je akce exkluzivní hned ze dvou důvodů. Po všechny tři předchozí ročníky nám při výsadbě sněžilo, a letos poprvé svítí sluníčko. A navíc máme tentokrát rekordní účast adoptivních rodičů,“ pochlubila se Zuchnická. Nebyli mezi nimi jen místní obyvatelé.

Svůj stromek si do Polomi přijeli zasadit lidé z nejrůznějších koutů republiky. „Můj manžel je myslivec a když mi o této akci řekl, hned jsme koupili tři stromky a věnovali je svým třem vnukům. Teď je tady s nimi sadíme,“ řekla Marie Doležalová ze sousedního Bělotína.

„Zasadila jsem si jabloň a budu se chodit dívat, jak mi roste,“ těšila se jedna z jejích vnuček Kristýna Stavárková. Byla jednou z mála, která věděla, jaký strom sadí. „Děda to poznal podle pupenů,“ řekla.

Pro většinu účastníků zůstane však druh stromu tajemstvím až do doby než začne kvést nebo plodit. Se svým partnerem a půl druhého roku starou Aničkou si do Polomi přijela zasadit strom i Martina Kuncová z Prahy. „Dozvěděla jsem se o této akci na internetu, a tak jsem ho vloni v září koupila partnerovi k narozeninám. Netušila jsem sice, že je to tak daleko, ale přesto jsme přijeli. Chtěli jsme si svůj stromek zasadit sami,“ přiznala se žena z opačného konce republiky.

Podotkla ale, že se jen těžko budou moci jezdit dívat na svůj strom až z Prahy.

Vysazená alej bude mít charakter nadregionálního biokoridoru. Spojí obec Polom s hrabětickým lesem. „Na podzim si sem budou lidé chodit pro ovoce a na jaře je tady bude těšit krásná rozkvetlá alej,“ uzavřela Zuchnická.