Narozdíl od Lipníku nad Bečvou a Hranic, kde už měření běží, ale strážníci v Přerově novou legislativu bojkotují. Pokud se nezmění, rychlost v obci prý měřit nebudou.

Dopravní inspektorát vytipoval v Lipníku nad Bečvou a jeho místních částech dvaadvacet nebezpečných úseků, na které by se měli strážníci zaměřit.

„Kromě křižovatky Na Horecku, kde dochází k nehodám velmi často, jsou to třeba ulice Osecká, Tyršova, Novosady, Komenského sady, Loučská, Hranická, Smetanova a nebo Na Zelince,“ vyjmenoval některé z nich vrchní strážník Městské policie v Lipníku nad Bečvou Pavel Maloch.

Nebezpečné úseky se podle něj nacházejí především v okolí škol, sportovních a dětských hřišť, ale také na cestě k Oseckému jezu, kterou využívají hlavně cyklisté a in – line bruslaři. Strážníci rozmístí v úsecích, kde se bude měření provádět, přenosné dopravní značky s označením začátku a konce měření.

Na řidiče v Lipníku si přitom posvítí už od pondělí 22. června. „Na překračování rychlosti aut nás upozorňují chodci a neukázněnost místních řidičů dokládá i statistika.

V Olomouckém kraji se totiž město Lipník umístilo na nelichotivém třetím místě v počtu bodovaných řidičů,“ shrnul.

K měření rychlosti v obci se znovu vrátili i v Hranicích, kde začali řidiče kontrolovat v ulicích Potštátská a Zborovská. „Přestože jsme prováděli měření, přistihli jsme hned první den jedenáct řidičů, kteří překročili rychlost. Překvapilo nás, že příliš nepomohlo ani rozmístění cedulí, které řidiče o měření informují,“ uvedl velitel Městské policie v Hranicích Miroslav Mann.

Naproti tomu v Přerově krotí řidiče aut pouze orientační měřiče rychlosti, které jsou umístěny na čtyřech místech ve městě.

„V Přerově nebudeme nové cedule instalovat a ani měřit rychlost. Stávající zákon je totiž legislativní paskvil, takže stejně jako jiná statutární města v republice čekáme na jeho změnu,“ vysvětlil zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslav Komínek.

Stejný postoj podle něj zaujalo třeba město Pardubice. Strážníkům v Přerově prý nejvíce vadí to, že musí řidiče na úsek měření rychlosti upozorňovat viditelnou cedulí.

„Auto tedy řidič na chvíli zbrzdí, a potom může klidně pokračovat dál v jízdě s jistotou, že ho nikdo nechytí,“ shrnul své výhrady k zákonu Komínek.