Líčení bylo loni v červnu odročeno na neurčito kvůli doplnění chybějících svědectví – mimo jiné i předsedy lidovců a bývalého ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka.

Čunek loni na jednání odepřel výpověď a vysvětloval to poslaneckou a senátorskou imunitou. Přerovský soudce Jiří Barbořík na to však přímo v soudní síni reagoval uložením pokuty ve výši 20 tisíc korun, kterou hned vzápětí zrušil. Krajský soud v Ostravě s pobočkou v Olomouci později rozhodl, že byla pokuta oprávněná a Jiří Čunek neměl důvod odmítnout u soudu vypovídat.

„Odročené hlavní líčení začíná tento týden ve čtvrtek a pokračuje i v pátek. První z obžalovaných Roman Vaškůj bude vypovídat ve čtvrtek, Petr Šmiřák souhlasil s konáním líčení v nepřítomnosti,“ uvedl přerovský soudce Jiří Barbořík.

Vlivný zlínský podnikatel Roman Vaškůj a jeho známý Petr Šmiřák, který si nyní odpykává ve vězení trest za jiné delikty, jsou obžalovaní ze tří trestných činů – nadržování, křivého obvinění a podplácení. Podstatou obžaloby je, že se měli pokoušet ovlivňovat korunní svědkyni v úplatkářské aféře Jiřího Čunka Marcelu Urbanovou a nutit ji, aby změnila výpověď ve prospěch lidoveckého předsedy. Nabízeli jí za to vysokou finanční částku, zahraniční dovolenou nebo různé výhody pro jejího přítele Jaroslava Rúčku.

Do přízně Urbanové se přitom oba muži vetřeli pod legendou, že jsou vlivní lobbisté a jednají v zájmu ODS, což jim ale Urbanová, jak přiznala na hlavním líčení u soudu v Přerově, neuvěřila.

Právě přítele Urbanové Jaroslava Rúčku hodlá tento týden vyslechnout přerovský soud. Na minulém líčení byl totiž přímo v soudní síni zveřejněn videozáznam ze schůzky Urbanové s Vaškůjem, kterou monitorovala policiem, a Rúčka se jí zúčastnil.

„K soudu budou předvoláni tři svědci a jeden znalec. Kromě Jaroslava Rúčky to bude znovu také Jiří Čunek, který minule odmítl vypovídat. Ten by se měl dostavit k soudu v pátek, “ informoval soudce Barbořík. Podle něj budou na hlavním líčení čteny listinné důkazy a má být předvolán znalec kvůli ověření podpisu Jiřího Čunka.