Zatímco v Přerově vyhrála se 28,22 procenty ČSSD, v Hranicích to byla naopak ODS se 24,61 procenty. K evropským volbám přišlo na Přerovsku na 25,62 procent voličů.

Vítězstvím pro sociální demokracii skončilo volební klání v bývalém přerovském okrese jen těsně. Svůj hlas totiž ČSSD dalo na 25,93 procent voličů, zatímco pro druhou ODS vhodilo hlas do urny o něco méně voličů – a to 24,42 procent. Třetí skončili komunisté se 16,76 procenty a čtvrtá KDU – ČSL, která obdržela díky tradiční podpoře obcí 11,24 %.

K pěti procentům se přiblížila už jen strana Suverenita se 4,67 %, zatímco ostatní menší subjekty u voličů zcela propadly.

„Celorepublikově nám to sice nevyšlo, ale výsledek v regionu nás potěšil. Myslím, že svou roli sehrálo i to, že evropské volby nikoho moc nezajímaly. Kdyby byla účast vyšší, i celkový výsledek by byl možná jiný,“ komentoval závěry klání přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD).

V samotném Přerově zvítězila ČSSD se 28,22 procenty, ODS měla 25,80 procent a třetí byla KSČM se 16,63 procenty.

Zajímavý byl výsledek v Hranicích, kde zvítězila ODS s více než tříprocentním náskokem před ČSSD. „Hranice jsou jediným větším městem na Přerovsku, kde ODS s převahou zvítězila. Jsem samozřejmě rád a myslím, že je to hlavně proto, že koalice, která tu vznikla po posledních komunálních volbách, je schopna čerpat prostředky z Evropské unie. Díky tomu se daří městu realizovat řadu investičních a neinvestičních akcí a lidé si toho všimli,“ komentoval vítězství své strany člen její rady Miroslav Kutý (ODS).

Naproti tomu v Lipníku nad Bečvou, kde v minulých volbách často vládla pravice, vyhrála ČSSD a podpořilo ji na 24,04 procent. Stejné to bylo i v Kojetíně, kde obdržela ČSSD dokonce 27,93 procent a hned na druhém místě za ní skončila další levicová strana – KSČM se 20,28 procenty. ODS zde byla až třetí a měla pouze 19,59 procent.

Volby do Evropského parlamentu přinesly v některých obcích na Přerovsku překvapivé výsledky. Nerozhodně například skončily v Domaželicích, kde získaly ČSSD i ODS stejný počet hlasů a obě strany tak měly shodně po 22,72 procentech.

Drtivé vítězství zaznamenala ODS v Grymově, kde ji podpořilo 46,15 procent, a také ve Lhotce, kde získala 56,25 procent. „V komunálních volbách kandidoval za ODS Radek Hlavinka a ten pro tuto oblast udělal dost práce. To je podle mě také důvod toho, proč lidé ve Lhotce sympatizují s ODS,“ soudí hranický radní Miroslav Kutý (ODS).

Naproti tomu ve Lhotě kralovala KSČM (26,92 procent), podobně jako v Lipové (26,26 procent). V jiných městech a obcích ignorovaná Strana důstojného života si připsala body v Jezernici u Lipníku nad Bečvou, kde její program přitáhl absolutně nejvyšší počet voličů – a to 36,06 procent a předběhla tak všechny ostatní strany.

„Je to zřejmě tím, že lidé volili známou tvář na kandidátce – a tou je Stanislav Jaš ze sousední obce,“ vyslovila svůj názor jedna z místních obyvatelek.

V některých obcích na Přerovsku vyhrála volby s drtivou převahou KDU- ČSL, a to třeba v Hustopečích nad Bečvou, v Křenovicích, v obcích Křtomil, Provodovice, Rouské, v Horních Nětčicích, Horních Těšicích nebo Hradčanech.

V Rouském, kde je 70 domů a 253 obyvatel, se přitom KDU – ČSL dařilo vždy. „Naši lidé jsou hodně konzervativní, takže KDU – ČSL volí už stabilně,“ řekla starostka Rouského Miluše Stržínková (nez.)

Baštou ČSSD je pro změnu Zábeštní Lhota, kde volilo sociální demokraty na 47,05 procent a nebo Želatovice se 41,21 procenty. Nejvyšší volební účast v regionu byla v Radkově Lhotě, kde přišlo k urnám na 67,3 procent, naopak nejméně lidí zajímaly evropské volby v Polomi (14,83 procent).

„Vysoká volební účast je trochu daná i tím, že více jak polovina našich obyvatel je z domova důchodců. Ti jsou rádi, že se něco děje a volby berou jako oživení a svátek. Jen v domově důchodců byla skoro devadesátiprocentní účast,“ řekl starosta Radkovy Lhoty Oldřich Tománek (KSČM).

Petra Poláková-Uvírová a Kateřina Kapková

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Eurovolby: přišla asi čtvrtina voličů

V Hranicích volily všechny generace