Na založení nové Vyšší odborné školy v Přerově se počátkem tohoto týdne dohodla společnost Agel s Olomouckým krajem, městem Přerov a arcibiskupstvím olomouckým. Na hejtmanství v pondělí podepsali společné memorandum o spolupráci.

Společnost Agel už provozuje zdravotnickou školu v Ostravě a v Českém Těšíně. Mezi studenty je o ně velký zájem.

„Dokonce musíme rozšiřovat třídy, abychom uspokojili všechny zájemce. Zdravotnického personálu není nikdy dost, populace stárne a pečovatelů bude potřeba více. Těšíme se na to, že vychováme další desítky zdravotních sester, laboratorních a zdravotnických asistentů,“ řekl předseda představenstva Aleš Herman.

Založit v Přerově zdravotnickou školu v minulosti plánovalo také arcibiskupství olomoucké.

„Ve chvíli, kdy jsme chtěli doporučení kraje, jsme však zjistili, že už je tady jiná aktivita. Od nápadu na církevní školu jsme ustoupili a přidali se ke společnému záměru. Chceme nabídnout pomoc a spolupráci při výuce v otázkách etického přístupu k pacientům. Nemocný člověk je na to velmi citlivý. Na provozu školy budeme spolupracovat právě tímto způsobem,“ popsal arcibiskup Jan Graubner.

Od září 2020 v novém

Nová vyšší odborná škola najde potřebné zázemí v budově v Přerově, kde v minulosti bylo odloučené pracoviště Střední zdravotnické školy Hranice.

„To, že je Olomoucký kraj před dvěma lety v Přerově zrušil, jsme považovali za nešťastné řešení. Proto jsme teď rádi, že se výuka zdravotnického personálu do města vrátí. Ke společnému projektu jsme se připojili,“ poznamenal primátor Petr Měřínský.

Město Přerov podle něj nyní dělá vše pro to, aby výuka mohla od září 2020 začít v nových prostorách. Budova už totiž potřebuje rekonstrukci.

„V současné době probíhá příprava projektové dokumentace, ta by měla být na podzim hotová i se stavebním povolením. Pak proběhne výběrové řízení a začátkem příštího roku by mohly stavební práce začít. Věříme, že vše bude včas hotové,“ dodal primátor.