Dívenka je zdravá, váží 3 018 gramů a měří 49 centimetrů.

„Pupečník měla ošetřený sponou do vlasů, což tady ještě nebylo,“ řekl Ludvík Hess, zakladatel babyboxů v České republice.

Podle něj se jedná o sedmé dítě v letošním roce, které se díky babyboxu podařilo zachránit. Celkový počet už se vyšplhal na 169.

Holčička z přerovského babyboxu dostala jméno po lékařce Iloně Novotné, která ji ve schránce našla a začala se o ni starat jako první.

„Miminko bylo oblečené a zabalené v dece. Pupečník mělo skřípnutý do dětské vlasové sponky. Dívenka je zcela zdravá, bez známek poranění nebo vývojových vad,“ vylíčila Ilona Novotná, zástupkyně primáře dětského a novorozeneckého oddělení přerovské nemocnice.

Další osud

Pokud se u dítěte neobjeví zdravotní komplikace, neohřeje se v přerovské porodnici déle jak týden. O dalším osudu děťátka, případné adopci či náhradní pěstounské péči, rozhodnou pracovníci orgánu sociálně-právní ochrany dětí.

Přerovská nemocnice má svůj babybox od února 2010. Schránka, do níž mohou matky anonymně odložit novorozence, je umístěna u bočního vchodu do nemocnice v budově Pavilonu pro matku a dítě. Je opatřena návodem na použití v češtině, ruštině a angličtině a obsluha je velmi snadná.

Podle mluvčí nemocnice Radky Miloševské už se jedná o třetí miminko, nalezené v babyboxu přerovské porodnice.

„Tím prvním byl v roce 2013 chlapec Jakub, který vážil 2,96 kilogramů a 50 centimetrů. Jméno dostal od zdravotní sestřičky, která si pro chlapce do baby boxu doslova přiběhla.

Druhým nalezeným miminkem byla v roce 2015 malá Kateřinka,“ uzavřela mluvčí.