Tento rok byl pro Nikolu Machačovou obzvlášť náročný.

„Začala jsem studovat vysokou školu ve Zlíně, konkrétně obor Reklamní fo­tografie. Tréninky mám ale v Brně a do toho navštěvuji mámu s přítelem v Hranicích. Jsem pořád na cestách a jednou za čtrnáct dní máme v sezoně závody," usmívá se mladá střelkyně.

Právě přítel od její matky ji přivedl ke střelbě na disciplínu trap.Střelkyně Nikola Machačová

„On sám závodil. Ve čtrnácti jsem poprvé držela v rukou zbraň a v patnácti jsem se rozhodla, že to je sport, u kterého chci zůstat," popisuje své začátky Nikola Machačová, která se v minulých dnech účastnila Univerziády v Jižní Koreji (pozn. red. univerziáda je sportovní olympiáda pro vysokoškolské studenty), kde skončila dvanáctá.

„Čekala jsem lepší umístění. Ale je pravda, že se mi tuto sezonu moc nedaří, což je zčásti způsobeno i tím, že jsem začala chodit na vysokou školu. Toho času moc není, neustále přejíždění je opravdu unavující. Na konci školního roku jsem si říkala, kdy už to skončí, protože už jsem fakt nemohla," pousměje se smutně.

Obhajoba titulu

Nejlepší rok, co se týká výsledků, měla loni.

„Podařilo se mi zlepšit můj osobní rekord. Minulý rok jsem na mistrovství České republiky byla první. Uvidím, zda 22. srpna svůj titul obhájím. Letos jsem navíc přešla do žen a v těch je ve světě daleko větší konkurence než v juniorkách," u­vádí.

Zázemí našla Nikola v Brně, kde začala trénovat spolu s olympijským vítězem v trapu Petrem Hrdličkou a nyní trénuje pod taktovkou bývalého reprezentanta Jiřího Gacha, který ji údajně letos hodně psychicky pomohl. Domluva s trenérem na tréninky je individuální.

„Moc to nejde trénovat pohromadě s ostatními. Dostanu patrony, obleču se, složím si flintu, řádně se rozcvičím, protože v postoji dostávají zabrat záda, a pak probíhá samotná položka, která trvá asi pětadvacet minut. Máme pět stanovišť a dohromady dvacet pět terčů," vysvětluje olympijský sport, u kterého se nikdy neví, jakým směrem asfaltový terč, nebo-li holub, poletí, a proto je třeba mít rychlé reakce.

„Jen pro představu, závod pro ženy obsahuje celkem tři položky. Dohromady to dělá 75 terčů," doplňuje střelkyně.

Nová flinta? 250 tisícStřelkyně Nikola Machačová

V České republice existují pouze tři střelnice, kde závodíme, Hradec Králové, Plzeň a Brno. Brokovnici má Nikola Machačová zapůjčenou od Střeleckého svazu.

„Nová flinta vychází až na 250 tisíc, na to finance zatím nemám. Jsem ráda, že mě svaz a klub podporuje hlavně po finanční stránce, platí mi terče, patrony, závody a ubytování. On ani trénink není levná záležitost. Jedna položka stojí asi sto korun, těch vystřílíme za trénink čtyři až pět. Jeden patron stojí čtyři koruny, když se to spočítá dohromady, jsou to strašné částky," vypočítává Nikola Machačová.

Dle jejích slov ji nejvíce podporuje trenér, přátelé a matka s přítelem. „To jsou asi mé největší opory. Myslím, že mámin přítel ani nečekal, že by mě trap mohl tak bavit," dodává mladá žena, podle které největší roli ve střelbě hraje psychika.

„Když člověk není v pohodě, nedokáže se soustředit. Naštěstí nám pomáhá sportovní psycholožka, která mě naučila, jak se zklidnit nebo naopak aktivovat. Navíc se vzájemně podporujeme i s ostatními střelci. Naštěstí mezi námi žádná rivalita není," vysvětluje.

Plán na další rok má Nikola jasný.

„Chci se nominovat na mistrovství Evropy, což se mi letos nepodařilo. A zúčastnit se akademického mistrovství světa," uzavírá rozhovor česká reprezentantka ve střelbě na trap Nikola Machačová.