Lidé v maskách měli sraz v osm hodin u hasičské zbrojnice, odkud vyrazili do místní časti obec – Mariánského údolí. Tam se sešli s muzikanty z Jindřichova, kteří je doprovázejí už tradičně více něž deset let. Poté se účastníci, převlečení za myslivce, indiány nebo třeba včely, vydali do hlavní části obce.

„Tradice vodění medvěda je tady od nepaměti. Troufnu si říct, že víc než sto let. Dříve se v organizování každý rok střídal místní Sokol s hasiči. Zhruba posledních dvacet let ho tady organizuje jen zdejší sbor dobrovolných hasičů," uvedl starosta Ústí Libor Vykopal s tím, že hasiči vždy zvou před akcí všechny domácnosti pozvánkou.

Oblíbený rej masek v čele s medvědem obcházel celý den jednotlivé domy a tančil, ať už s jejich dámskými nebo pánskými obyvateli. Ti nabízeli různé koláčky, koblížky a občas nalili i domácí slivovici.

„Za dopoledne stihneme obejít zhruba půlku obec. Poté se jdeme společně občerstvit a odpoledne zvládneme druhou. Skončíme většinou až kolem šesté hodiny večerní," dodal starosta.

Medvěd se tak vodil celý den. V jeho roli se ocitl nově místostarosta obecního hasičského sboru – jeho starosta totiž náhle onemocněl.

„Na vodění chodí pravidelně stejní lidé, jak se říká to zdravé jádro. Postupně se na nás nabaluje ale už i omladina, což je jen dobře. Snažíme se tuto tradici v obci totiž stále udržovat," řekl velitel místního sboru dobrovolných hasičů Rostislav Dreiseitl s tím, že výtěžek, který se na akci vybere od obyvatel, poputuje na aktivity sboru.