Křest provede scénárista a režisér populárního dokumentárního cyklu Šumná města Radovan Lipus. Na akci se při této příležitosti bude promítat i díl Šumné Hranice.

„Půjde prostě o večer věnovaný hranické architektuře,“ uvedl autor jedné z knih Tomáš Pospěch.

Jeho kniha Orel, lev, svastika a hvězda přináší na sto dvaceti stránkách první podrobné zpracování areálu vojenských škol v Hranicích, jedné z nejvýznamnějších architektonických a kulturních památek ve městě.

„V akademii se například vystřídalo patnáct škol, z nichž minimálně polovina byly opravdu elitní ústavy,“ sdělil Tomáš Pospěch.

Kniha vedle části scénáře Šumných měst, řady fotografií, map a plánů přibližuje historii výstavby, školství a významné osobnosti, které těmito školami prošli i s jejich tragickými osudy za druhé světové války nebo po ní. Dnes nenápadný areál vojenských budov na okraji Hranic příliš nepřipomíná, že byl vybudován pro elitní školy rakousko-uherského mocnářství a později hostil Československou vojenskou akademii.

„Studovala zde šlechta nebo synové významných bankéřů. Šlo o elitní ústavy, kdy se všichni absolventi mohli dodatečně chlubit, že vystudovali školu, která je uvedla nejen do vojenského, ale i civilního života,“ doplnil autor knihy Tomáš Pospěch. Přes svůj význam nebyly hranické vojenské školy dosud příliš připomínány. Spolu se zdejší nejhlubší propastí ve střední Evropě, a Zbrašovskými aragonitovými jeskyněmi jsou patrně tím nejzajímavějším, co lze v Hranicích najít.

V roce 1950 byla akademie převedena na učiliště a tím v podstatě v Hranicích skončila. „Učiliště byl jen nálepkový název. Nešlo o učiliště na způsob jaký známe dnes. Šlo spíše o nějaké pomaturitní studium nebo vyšší školu,“ poznamenal autor knihy Tomáš Pospěch. (zem)

Hranický deník|Propagujte i svojí stránku