Rada lékařů proto zní: „Je teď více než kdy jindy nezbytné dbát na osobní hygienu a obejít se na čas bez vody ze studní.“

Devatenáctiletá dívka z Jeseníku se při povodních téměř utopila. „Voda vnikla až k nim domů a ona se jí bohužel napila,“ potvrdil primář infekčního oddělení hranické nemocnice Jan Smýkal s tím, že slečna bude v péči lékařů ještě minimálně do neděle.

Další pacientku se střevními problémy léčí nemocnice v Hranicích ambulantně. „Žena je z Bělotína, ale u ní důvod k hospitalizaci nebyl,“ řekl primář. Tyto dva ojedinělé případy ještě nejsou podle něj znakem epidemie.

Přesto Smýkal doporučuje dbát zvýšené opatrnosti při užívání pitné vody. „Obecně bych radil dodržovat osobní hygienu a umývat si často ruce. Co se týče pitné vody, nevím, jak jsou na tom zaplavené obce s jejich dodávkami, ale teď bych asi nějaký čas preferoval vodu balenou,“ vybídl k opatrnosti Smýkal.

V Hranicích a jeho nejbližším okolí není podle dodavatele pitné vody žádný důvod k obavám. „Provádíme pravidelné kontrolní odběry, takže lidé se vůbec nemusí bát, že by se vodou z vodovodu mohli nakazit,“ uvedl vedoucí hranické vodárny Pavel Jeřábek.

Hranice i okolní obce jsou zásobovány vodou z Kružberku na Ostravsku. Potštát má vlastní úpravnu vody, Lhotka, Bělotín i Polom odebírají vodu z hranické vodárny. „Ale ten, kdo používá vlastní studnu, by teď měl být maximálně opatrný,“ shodl se s primářem Smýkalem Jeřábek.

„Například ve Lhotce, kde byly studny zaplaveny, jsme lidem umožnili chodit si pro vodu k nám do úpravny,“ podotkl.

Ve svém vlastním zájmu by si měli lidé ze zaplavených oblastí nechat studny vyčistit, vydezinfikovat a nechat v nich udělat rozbor vody.

V Hustopečích nad Bečvou už se do tohoto procesu pustili. „Hasiči už u nás vyčerpali vodu z přibližně dvaceti studní. Než přijdou výsledky rozborů, budeme jejich majitele zásobovat z obecní zásobárny vody,“ slíbila starostka městyse Júlia Vozáková s tím, že vodovodní řad je tam zásobován ze Starého Jičína.