„Chceme nechat ve hře pavilon lidoopů a pak je řada dalších projektů, na kterých pracujeme, a to je kanalizace, infocentrum či například samostatný výběh pro levharty. Teď hledáme možnosti a hlavně zdroje. Podle toho připravím materiál, který budu předkládat někdy na druhou dubnovou radu města,“ reagoval náměstek olomouckého primátora Svatopluk Ščudlík.

Už letos by návštěvníci mohli obdivovat bílé arktické vlky v novém společném výběhu s medvědy baribaly. „Stavba za asi šest milionů začne za měsíc a vše by mělo být hotové ke konci sezony, pravděpodobně v září,“ vysvětlil ředitel zoo Radomír Habáň.

Zatím jen na papíře je vybudování centra výzkumu lemurů kata, které by mělo být z části už před vstupem do zoo. „Návštěvníci tak budou mít možnost ještě předtím, než do zahrady vstoupí, vidět její první obyvatele. Kromě toho by tam měl být větší výběh, který bude zaměřen právě na sledování tohoto druhu zvířat,“ informoval ředitel zoo.

I levharti mandžuští by se měli dočkat samostatného výběhu. „Momentálně jsou v pavilonu šelem, který pro ně však není zrovna ideální. Tento druh zvířat žije přes zimu venku bez vytápěných ubikací a my samozřejmě pavilon šelem vytápíme, protože tam máme další druhy zvířat. Teplo tak levhartům vadí, a proto bychom rádi uskutečnili další projekt, který už je připravený,“ informoval Habáň.

Během několika let by v zoo mohl vyrůst nový pavilon pro lidoopy. „Měly by tam být tři druhy, gorily, šimpanzi a orangutani. Jsou to velmi atraktivní zvířata, která u nás zatím chybí. Náklady na výstavbu tohoto pavilonu se pohybují okolo sto padesáti milionů korun. Rada města tuhle myšlenku podporuje a momentálně hledáme všechny možnosti, které povedou k jeho uskutečnění,“ uvedl Habáň.

Zoologická zahrada má hodně hladových krků, a tak nepřekvapí, že jen za hmyz a krmné hlodavce měsíčně zaplatí asi sto tisíc korun. Proto by vedení chtělo postavit vlastní odchovnu hmyzu.

„Odchovna je po projektové stránce hotová. Náklady na nákup živočichů určených pro potravu jsou docela vysoké, a proto bychom si rádi vybudovali vlastní odchovnu hmyzu. Nejdražší jsou sarančata a některé druhy červů,“ vysvětlil ředitel.

Při plánování zoo nezapomnělo ani na problém s parkováním, na kanalizaci a vyinženýrské sítě nebo informační kiosky.

„Jedná se o stylové přístřešky, kde návštěvníci budou mít možnost získat řadu informací o zoo i o dalších kulturních cílech v Olomouci či celém kraji. I to by bylo novinkou, zatím tady nic takového není,“ doplnil ředitel Habáň.