Pro pracovníky firmy Ekoltes, která vývoz smíšeného i tříděného odpadu ve městě zajišťuje, není napravování řádění lidí nic výjimečného. S vandalismem se setkávají takřka denně. „K tomu si připočtěte pozohýbané nebo vyvrácené dopravní značení, poškozená zábradlí, rozbité lavičky a zničené odpadkové koše. A to jsou jen ty nejčastější problémy, se kterými se setkáváme,“ uvedl ředitel Ekoltesu Milan Vinkler.
Pracovníci městské firmy tak zbytečně ztrácejí čas nad malichernostmi neukázněných občanů. „Svým způsobem nám to přináší práci a peníze, ale nemáme z toho vůbec radost,“ přiblížil Vinkler s tím, že takto zbytečně vynaložené finanční prostředky mohou být ve městě využity smysluplněji.
Město za řádění opilců ročně proinvestuje přibližně 300 až 400 tisíc korun, v některých uplynulých letech to bylo i více. Obzvlášť v době voleb se pak Ekoltes setkává s nelegálním výlepem plakátů na svých kontejnerech. Letos v září to byla ČSSD, jejíž plakáty se objevily na kontejnerech, zastávkách a domovních fasádách. Výlep si však sociální demokraté objednali prý jen na legálních plochách.
Pokud jsou lidé svědky ničení veřejného prostranství a věcí na něm umístěných, rada, jak se zachovat, je jednoduchá. Měli by kontaktovat městskou policii. Ta pak může za pomoci hlídek a kamerového systému pachatele odhalit a potrestat.