Oprava poničených sošek, rozbitého skla a zlomených reliéfů jde z vaší kapsy.

Podle zástupců obcí, ve kterých k případům vandalství v minulosti došlo, nejsou hřbitovy proti řádění výtržníků pojištěné. Jedinou možností, jak se mohou majitelé účinně bránit, je sjednat si pojištění hrobu sami.

V Hranicích a Drahotuších zmizely kříže

„S případy vandalství a krádeží se setkáváme poměrně často. Hřbitov v Hranicích ale není pojištěný proti vandalům a výtržníkům, pouze proti živelním pohromám. Pokud tedy třeba v důsledku vichřice spadne na náhrobek strom, pojišťovna to lidem zaplatí,“ uvedl ředitel hranické společnosti Ekoltes Milan Vinkler.

Právě na Hranicko přitom v posledních měsících zamířili zloději a vandalové hned několikrát. Neznámý zloděj letos v červenci ukradl ze hřbitova v Drahotuších kříž s Kristem a sošku „oráče“, o měsíc dříve zase zmizela bronzová soška Krista z hrobu v Hranicích.

„Zajistit bezpečností službu, která by celý areál hlídala, je velmi nákladné. Ve větších městech možná něco podobného mají, ale tady na okrese – pochybuji,“ dodal Vinkler.

Na hřbitov v Přerově dohlížejí strážníci jen o dušičkách

„Ostrahu“ místa posledního odpočinku tedy ve městech na Přerovsku provádějí hlídky strážníků, v malých obcích si dokonce tuto službu zajišťují sami starostové.

„Kamery na městském hřbitově v Přerově nejsou a ani by to ničemu nepomohlo. Ke krádežím a vandalismu totiž dochází nejčastěji v noci. Kontroly provádíme jen namátkově nebo na základě oznámení od občanů, intenzivněji hlídáme hřbitov pouze v době dušiček,“ potvrdil také zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslav Komínek.

Spoušť v Lobodicích

„My jsme měli asi smůlu, že vandalové využili probíhajících oprav brány hřbitova. Do areálu se totiž díky tomu dostali poměrně snadno,“ zmínila se Markéta Baďurová z obecního úřadu v Lobodicích u Tovačova.

Právě na zdejším hřbitově poničili neznámí vandalové začátkem září padesát osm hrobů a napáchali zde doslova spoušť. Policisté vyčíslili celkové škody na 30 tisíc korun.

Lampy ve Stříteži krade jeden člověk, někdy je vrátí

V některých obcích na Přerovsku vzali spravedlnost do svých rukou dokonce sami starostové. Třeba ve Stříteži nad Ludinou, kde došlo letos v lednu na místním hřbitově ke krádeži deseti náhrobních lamp v hodnotě 5,2 tisíce korun.

„Lampičky na hřbitově krade pořád jeden člověk a my přesně víme, kdo to dělá. Už jich sebral hodně, a když se na něj obořím, tak je někdy vrátí. Vezmu si je na úřad a pak je vrátím majitelům. Jednou mi jich odevzdal dokonce dvacet,“ informoval starosta Stříteže nad Ludinou Zdeněk Lév.