Pár stříknutí sprejem a výsledek – padesátitisícová škoda. Ta půjde z kapsy hranické pohřební služby. Na budově smuteční obřadní síně v Hranicích se totiž vyřádil sprejer.

„Je to problém, dostat z omítky a z kamenné zdi tyto výtvory,“ řekl spolumajitel hranické pohřební služby Tomáš Bolf.

Omítku míní na jaře seškrábat. „Největší problém bude dostat ty barvy z kamenné zídky u obřadní síně. Pojišťovna nám to nezaplatí, opravy nás přijdou na padesát tisíc korun,“ řekl Tomáš Bolf.

To, že v Hranicích přibývá míst poničených sprejery, potvrzuje i velitel hranické Městské policie Miroslav Mann. „Zaznamenali jsme větší počet míst poškozených sprejery. Stříkají na zastávky, na zdi domů, je to v současné době rozšířenější, než to bylo v minulém období. Strážníci provádějí kontroly a snaží se preventivně působit. Zatím se nám bohužel nepodařilo nikoho přistihnout při činu,“ uvedl Miroslav Mann.

Jak vysvětlil, pokud strážníci přistihnou pachatele tohoto trestného činu, postupují věc policii. Situaci nevidí nijak dramaticky ředitel akciové společnosti Ekoltes, která má v Hranicích na starosti údržbu veřejných prostranství.

„Sprejerství je problém, ale co se týká Hranic, ne tak zásadní. A tomu jsme rádi. Například poškození autobusových zastávek zvládáme v rámci naší běžné údržby. Dvakrát do roka děláme jejich očistu a v jejím rámci čistíme i eventuální sprejerské výtvory,“ řekl ředitel Ekoltesu Milan Vinkler.

Na sprejery se také zlobí majitelé garáží. Nově natřená vrata totiž nezůstala bez povšimnutí vandalů. „Mám pocit, že těch výtvorů po Hranicích přibylo poté, co se v kinech objevil film Gympl, a ten je celý právě o sprejerech,“ zlobí se majitel sprejerského výtvoru na své garáži.

„Mně se výtvory sprejerů líbí, ale vadí mi, když jsou na domech nebo na vlacích. Když jsou na nějakých zanedbaných místech nebo betonových plochá a jsou mistrně vytvořené, proč ne,“ myslí si studentka hranické střední školy, která si nepřála být jmenována.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika

Naďa Jandová, Vlastimil Mach