Tři dřevěné plastiky různých velikostí, které svým tvarem připomínají včelí úl, plní v parku při hranickém zámku dekorativní i praktické účely. Město je ke vstupu do zámeckého klubu nechalo usadit při příležitosti jeho uvedení do provozu.

„Plastiky slouží mimo jiné jako kryt pro veřejné osvětlení a pro vyústění vzduchotechniky z klubu,“ vysvětlil jejich praktický účel pracovník Městského kulturního zařízení Milan Bartoš. Všechny tři plastiky jsou dílem hranického rodáka, výtvarníka Miloslava Fekara.

Od čtvrtečního rána však u zámku stojí pouze dvě ze tří uměleckých děl. „Třetí plastiku jsme ráno našli pod městskými hradbami. Byla úplně rozbitá,“ uvedl šéf hranických strážníků Miroslav Mann.

V klubu se podle jeho informací žádná akce ve středu večer nekonala. „Musel to udělat někdo, kdo kolem jen procházel,“ přemýšlel nahlas Mann. Případem se od rána zabývala i republiková policie. Přímo na místě činu zpovídala mimo jiné i dělníky, kteří u zámku provádějí drenáž pro klub. Prozatím však pachatel tohoto vandalského skutku zůstává utajen. „Zkoušeli jsme plastiku složit, ale velký kus jí chybí, takže už se asi opravit nedá,“ uvedl Bartoš.

Umělecké dílo bylo totiž vyrobeno z kousků dřeva. Při pádu z hradeb se plastika rozpadla a její jednotlivé části se rozsypaly do stran. „Možná si jich někdo pár odnesl domů jako suvenýr nebo je hodil do potoka. V každém případě se všechny kousky nenašly,“ dodal Bartoš.